Dökme Tava ve Tencerelerin Sağladığı Faydalar ve Kolay Temizleme Sırları

Hadi eski zamanlara, sandık içlerine, çatı aralarına doğru bir gezintiye çıkıp o eski, dökme tavaları modern mutfaklarımıza taşıyalım!

tava

Dökme tencere ve tava kullanımı, mutfaklarımıza vintage, retro esintiler sağlarken birçoğumuzu da çocukluğunun o tel saklama dolapları ile döşenmiş anı dolu zamanlarına ışınlayabilir bizden uyarması.

Yüzyıllardır kullanılan dökme araç-gereçler yerini günümüzde daha hafif metal ürünlere bıraktı; ancak lezzete ve sağlığa gerçekten önem verenlerin hâlâ vazgeçilmezleri arasındaki yerini koruyor.

Gelelim dökme demir araç-gereçlerin o faydalarına…

-Yemekleriniz Çok Daha Lezzetli!

Dökme demir, ısıyı eşit bir şekilde dağıtarak yemeğin her bir noktasının ideal bir şekilde pişmesini sağlar ve lezzet oranını artırır.   

-Kansere Neden Olan Kimyasal Madde İçermez 

Dökme demir araç-gereçler kullanarak teflon kapların yaydığı zararlı kimyasallardan uzak kalmayı sağlayabilirsiniz.

-Günlük Alınması Gereken Demir Miktarını Artırır

Dökme demir araç-gereçler kullanarak hem zararlı kimyasallardan uzak durmak hem de sağlığınız için gerekli olan demiri yemeğe karıştırmanız mümkün. Yemeklerinize karışan bir miktar demir, özellikle kansızlığa karşı iyi gelecektir.

-Daha Az Yağ ile Daha Sağlıklı Leziz Yemekler Mümkün

Bayılarak tükettiğiniz o kızartmalar için bardak dolusu yağ kullanmanıza gerek yok, aynı lezzetten vazgeçmenize de gerek yok, desek? Ne hoş olurdu değil mi? O halde zaman kaybetmeden hemen dökme demir araç-gereçlerle haşır neşir olma zamanı!  

-Enerji tasarrufu sağlayın

Dökme demir araç-gereçler ısıyı uzun süre muhafaza ederek daha az enerji harcamanıza yardımcı olur. 

Kolay Temizleme Sırları

Bizlere mutfakta sonsuz bir lezzet sunan, minnettar kaldığımız demir dökme ürünleri peki en kolay nasıl temizleriz de onlara olan borcumuzu bir nebze ödemiş sayılırız?

İşte kolay temizleme ve ömürlerini uzatmanın küçük sırları: 

-Demir dökme tencere ve tavanızı kullanımdan hemen sonra, hâlâ sıcakken temizleye başlayın. Aksi takdirde kirleri yumuşasın düşüncesi ile lavaboda bırakmanız halinde pas üretimi gerçekleşecektir.

-Yıkama için bulaşık makinesi, sabun ya da bulaşık teli tercih etmek yerine bir sünger ya da sert bir fırça kullanarak elde güvenle yıkayın.

Yıkama sırasında deterjan tercih etmek yerine ılık su ve sirke ile durulayın. İsteğe göre sık tekrarlamamak kaydı ile ara sıra arap sabunu ile yumuşak hareketlerle de ovalayabilirsiniz.

-Yıkama sonrasında demir dökme tencere ya da tavanızı ocak üzerinde ısıtarak kurutun.

-Kuruttuğunuz demir dökme tencere ya da tavanızı kısık ateşin üzerine koyun.

-Bir bez veya kağıt havlu yardımı ile dökme tencere ya da tavanızın içerisini bir miktar bitkisel yağ ve katı yağ ile kaplayın. Ardından kağıt havlu ile fazla yağı alın ve ocağı kapatın. Kuru bir yerde saklayın.