Domates Kuruturken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Siz de bir domates âşığıysanız ve onu her mevsimde yanınızda bulmak istiyorsanız güneşin yüzünü bolca gösterdiği günlerde domates kurutma konusunda sorular aklınızda uçuşmaya başlamış demektir. Yazımızın devamında domates kurutma konusunda size yardımcı olacak önerileri bulabilirsiniz. İşte detaylar…

  1. Güneş ve Açık Alan

Eğer ki evinizin bol güneş alan bir balkonu varsa domates kurutmak için oldukça şanslısınız demektir; çünkü domates kurutmak için ihtiyacınız olan şeyler; bolca güneş ve domatesleri özgürce dizebileceğiniz, geniş, rahat bir açık alandır.
Kurutmak istediğiniz 3 kilo kadar domatesi yıkayıp saplarını kesin. Daha sonra dikine doğru kesip kaya tuzu ile tuzlayın. Son olarak yağlı kâğıt üzerine aralıklarla dizip güneş altında bir hafta süresince arkalı önlü çevirerek bekletin. Domatesler istediğiniz gibi kuruyacak, lezzete doyacaksınız.

  1. Fırında Kurutun

Domatesi lezzetinden bir şey kaybettirmeden kurutmanın yollarından biri de fırında kurutmaktır. Domatesleri yıkadıktan sonra dik bir şekilde kesin. Fırın tepsisine pişirme kâğıdı koyup üzerine domates dilimlerini dizin. Daha sonra domatesleri 60 dereceye ayarladığınız fırında 12 saat kadar pişirin. Bu durumda uzun süren pişirmeden dolayı elektrik masrafını da hatırlatmakta fayda var.

  1. Dikkatli Seçin

Normalde bol sulu domateslere bayılıyor olabilirsiniz; ancak domatesleri bu kez kurutmak için alıyorsanız bu isteğinize şimdilik veda etme zamanı demektir. Kurutmak istediğiniz domatesleri su miktarı az olan domateslerden seçmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer ki bol sulu domatesler seçerseniz, kuruduğunda epey bir küçülme olacaktır. Bu nedenle daha kuru olan domatesleri seçerek asıl miktarı görebilir, herhangi bir sürpriz yaşamazsınız.

  1. Tuz Miktarını Kaçırmayın

Kurutmak istediğiniz domateslerin üzerine bir miktar tuz serpin. Bu yöntem, domateslerin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır; ancak bir yandan da domateslerin sulanmasına neden olup kurumasını geciktirecektir. Bu nedenle tuz miktarını fazla kaçırmamaya dikkat edin.

  1. Kaya Tuzu Kullanın

Madem ki yazın güzelliğini kış mevsimine doğal bir şekilde taşımak istiyorsunuz o halde diğer doğal yöntemleri de göz ardı etmemek gerek. Kurutacağınız domatesleri tuzlamak için işlenmiş tuzlar yerine kaya tuzu tercih ederek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

  • Nasıl Saklanır?

Domatesleri özenle kuruttunuz, şimdi onları taze bir şekilde saklama zamanı! Kuruttuğunuz domatesleri cam kavanoza koyarak ya da temiz bir beze sararak uzun süre saklayabilirsiniz.

  • Nasıl Tüketilir?

Domates kurularını dilediğiniz her yemeğe katarak ya da çerez gibi keyifle tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda haşladıktan sonra mutfak robotundan geçirerek domates çorbası yapabilir ya da peynir, zeytinyağı, kekikle karıştırıp kahvaltılık bir lezzet hazırlayabilirsiniz.