Dondurmanın Mutluluk Kaynağı Olduğunun 5 Kanıtı

Dondurma; birbirinden leziz çeşitleri, rengarenk görünümleri, ferahlık veren kıvamı ile birçoğumuzun bayıldığı seçenekler arasındadır. Çoğu zaman zararlı gibi yaftalansa da iyi bir dondurma; çocuklar için kalsiyum, yetişkinler için mutluluk kaynağıdır. Evet mutluluk kaynağıdır, eğer ki bugüne kadar dondurma yediğinde ruh hali iyiye giden biriyle karşılaştıysanız umarız gülüp geçmemişsinizdir; çünkü dondurmanın mutluluk etkisi yarattığı birçok bilimsel araştırmada kanıtlanmıştır. İşte dondurmanın mutluluk yarattığının 5 kanıtı!

1. En Sevdiğiniz Şarkı Gibidir

Yapılan birçok araştırma sonucuna göre bir kase dondurma yendiğinde de en sevilen şarkı dinlendiğinde beyindeki aynı bölgelerin hareketlendiği gözlemlenmiştir. Müziğin zihin ve beden sağlığına etkileri düşünüldüğünde aynı etkilerin dondurma tarafından da sağlandığını anlamak zor değildir. Bizce hemen şimdi en sevdiğiniz şarkı eşliğinde güzel bir dondurma tüketmeye başlayın ve mutluluğun zirvesine çıkın!

2. Haz Merkezleri Harekete Geçer

Dondurma yedikten sonra beyindeki keyif ve haz veren merkezler aktif hale gelmeye başlar. Görülen bu hareketlenmeler; dondurma tüketen kişinin ruh halinin iyi olarak değişmesini ve kişinin mutlu olmaya başlamasını sağlar.

dondurma-yogurt

3. Serotonin Salgılatır

Dondurmada bulunan süt şekeri yani laktoz, serotonin yani mutluluk hormonunun hızlı olarak salgılanmasını sağlar. Hatta birçok araştırma sonucunda dondurmanın çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılattığı kanıtlanmıştır. Var mısınız hemen şimdi çikolatalı bir dondurma almaya?

dondurma

4. Antidepresan Yerine Dondurma

Yapılan birçok araştırma sonucunda kişinin antidepresan ilaçları alması yerine dondurma yediğinde mutluluk seviyelerinin artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Depresyon hastalarının yakınında antidepresan kutuları yerine dondurma kutuları bulundurması onların açısından lezzetli bir önlem olabilir.

dondurma_yapimi

5. Suçluluk Hissettirmez

Yani, biraz düşününce elbette suçluluk hissettirebilir; ama yine de dondurma birçok tatlı çeşidine göre daha az miktarda şeker içerir. Bu özelliği ile tüketen kişi kendini psikolojik olarak rahat hisseder. Aman sakın, rahat hissetmeyi abartıp dondurma tüketiminizi çok artırmayın deriz.