Dondurucuda Barbunya Saklamanın Yöntemleri

Kışın yüksek fiyatlarını düşünen, yaz lezzetlerinden kışın da mahrum kalmak istemeyen, bolca vitamini her istediğinde yanında bulmak isteyenler zaman dondurmanın önemini iyi bilir. En sevdiği yiyecekleri özenle paketleyip kışın da yiyebilmek için dondurup istediği an çözdürüp lezzete doyar.

Barbunya da zamanı dondurabildiğimiz, onu mevsim geçişlerinden yaklaşık 1 yıl kadar saklayabildiğimiz lezzetli yiyeceklerden biri. İhtiyaç anında şahane bir etli yemek de yapılır, pilaki de, zeytinyağlı da…

Peki nelere dikkat etmeli de onu daha iyi koruyabilmeliyiz? İşte barbunya dondurmanın püf noktaları:

  • Bir Pişirimlik Ayırın

Barbunyaları kabuklarından ayırıp tanelerini çıkarın. Bir seferde pişecek kadar poşetlere paylaştırın. Böylece hem donarken hem de çözdürürken büyük kolaylık yaşayacaksınız.

barbunya

  • Havasını Alın

Donduracağınız poşetleri hazırlarken mutlaka poşetin içerisinde hiç hava kalmamasına özen gösterin. Havasını aldığınızdan emin olduğunuz poşetlerin ağzını sıkıca bağlayıp buzluğa öyle yetleştirin.

barbunya-yararlari

  • Tarih Yazın

Dondurulan barbunya yaklaşık 8-10 aydan 1 seneye kadar taze bir şekilde korunabilir. Bu süreci aşmamak için hafızanıza güvenmiyorsanız paketlerin üzerine minik yapışkanlı bir kâğıt yapıştırıp üzerine paketleyip dondurucuya yerleştirdiğiniz günün tarihini yazın. Böylece ilerleyen zamanlarda tereddüt yaşamanızı engeller emin olursunuz.

tencere

  • Haşlamayın

Barbunyaları uzun süre saklayabilmek için haşlama gibi herhangi bir işlem uygulamanız gerekmez. Sadece kabuklarından ayırıp paketlemeniz yeterlidir; ancak çözdürdüğünüzde daha pratik olmasını ve hemen pişmesini istiyorsanız kısa bir süre haşlayıp öyle dondurabilirsiniz.

tencere

  • Yıkayabilirsiniz

Yıkadıktan sonra ya da yıkamadan paketleme kısmı tamamen sizin tercihinize bırakılmış bir detaydır; ancak yıkanıp da paketlenen barbunyaları kullanacağınız zaman geldiğinde temizleme ile uğraşmadan direkt olarak kullanabilir, zaman kazanabilirsiniz.

domates-sosu

  • Domatesli Yapabilirsiniz

Özellikle çalışan kişiler ve domates lezzetinden hiçbir zaman mahrum kalmak istemeyenler için bu yöntem harika olabilir. Saklamak istediğiniz barbunyaları yıkadıktan sonra az bir miktar haşlayın. Diğer yandan rendelediğiniz domateslerin üzerine barbunyaları ekleyin. Biraz su ilave ederek pişirmeye bırakın. Soğuduktan sonra porsiyonlar halinde poşetleyip ağızlarını sıkıca bağlayın. Böylece hem kolay hem de sağlıklı bir öğünü garantilemiş olun.