Dövme Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken 9 Uyarı

Hayatınız boyunca vücudunuzda taşıyacağınız dövmenin desenine sonunda karar verdiniz; ama bitmedi. İleride herhangi bir sorun yaşamamak için dövme yaptırmadan önce bilmeniz gereken detaylar var sırada. Bakalım neymiş o detaylar?

1. Alerji Kontrolünü Yaptırın

Birçok dövme mürekkebinde makyaj malzemelerinde kullanılan bileşenler yer alır. Eğer herhangi bir makyaj malzemesine karşı bir alerjiniz varsa dövmeye de alerjiniz olabilir demektir. Bunun için dövme yaptırmadan dövme mürekkebinin özelliklerini incelemenizde fayda var.

doktor6

2. Mekanı İnceleyin

Dövme konusunda en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de hijyendir.  Dövme sanatçısının kullanacağı iğneden, dövmeyi yaptıracağınız yere kadar temiz olduğuna emin olun. Bu nedenle dövmeyi yaptırmaya karar verdiğiniz mekanı ziyaret etmeniz doğru bir karar olacaktır.

3. Randevuya Enerjik Gidin

Dövme yaptıracağınız gün; hayatınızda oldukça önemli olan günlerden biri ve o gün, enerjik olmanızı hak ediyor. Dövme randevunuza akşamdan kalma, acıkmış olarak giderseniz acıya karşı dayanıklı olmaz kendinize işkence edersiniz. Ayrıca alkol tüketerek giderseniz, dövme yapım esnasında daha çok kanamaya yol açabileceğinizi unutmayın.

4. Dövme Sanatçısıyla İletişim Kurun

Dövme yaptıracağınız kişi ile iyi bir iletişim kurup dövmenin tüm detaylarını uzunca konuşmaktan çekinmeyin. Unutmayın, dövme hayatınız boyunca vücudunuzda taşıyacağınız bir iz olacak. Bunda en ufak bir hatayı kabul edebileceğinizi düşünmüyoruz.

5. Kan Sulandırıcılardan Kaçının

Dövme yaptırmadan 1 hafta 10 gün kadar önce kanı sulandırma özelliğine sahip tüm ilaçlardan kaçının. Aksi takdirde dövmenin iyileşme süreci uzayabilir ve bu durum can sıkıcı bir hal alabilir.

6. Çok Acıyan Bölgeleri Öğrenin

Dövme yaptırırken akla gelen sorulardan ilk olanı “Çok acı duyar mıyım?” oluyor. Dövme yaptırmak elbette ki acı duyacağınız bir işlemdir; ancak bu durum dövmenin büyüklüğüne, yapılacağı bölge seçimine ve kişinin acı eşiğine göre farklılık gösterebilmektedir. Bunun için en çok acı duyma ihtimali olan bölgeleri öğrenin ve acı eşiğinize güveniyorsanız dövme yaptırma kararınızda tutarlı olun.

7. Ucuza Kaçmayın

Vücudunuzda hayatınız boyunca kalacak, size yol arkadaşı olacak bir için tasarruf edeyim demeyin. Ucuz dövme, kalitesiz çizgiler demektir. İstediğiniz dövme için yeterli maddiyatınız yoksa para biriktirip daha sonraya erteleyin; ama kesinlikle ucuz seçimler tercih etmeyin.

8. Sıkılırsam Sildiririm Demeyin

Dövme sildirme süreci, yaptırma sürecinden daha sancılıdır. Sildirme işlemi büyük acılar duymanıza sebep olabilir ki sonucunda yeterince silinmeme ihtimalini de bulundurur. Bu nedenle dövme deseniniz konusunda en ufak bir tereddüte sahipseniz kendinizden emin olana kadar adım atmamanızda fayda var demektir.

9. Rötuşları Göz Önünde Bulundurun

Genel olarak görülen “Bir kez yaptıracağım, bitecek.” düşüncesinden uzaklaşın. Özellikle renkli bir desen tercih ettiyseniz zamanla solmaların görüleceüğini ve rötuşlar yaptırmanız gerekeceğini unutmayın.

Seçtiğiniz dövme deseninden ömür boyu memnun kalmanız dileğiyle!