Dudak Çatlamasının 6 Sebebi

Vücudumuzdaki en ince deriye sahip bölgelerden biri olan dudaklar, farklı birçok sebepten kuruyup çatlayabilmektedir. Görünüm ve sağlık açısından rahatsızlık veren dudak çatlamasının altında yatan muhtemel sebepler nelermiş yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. İşte detaylar…

1.Soğuk Havalar

Giderek düşen hava sıcaklıkları vücudun tüm nem dengesini bozarak cildin kuruyup çatlamasına neden olur. Bu durumdan en kolay etkilenen bölgelerden biri de elbette ki dudaklardır. Soğuk havalarda sık görülen dudak çatlamalarına iyi bir önlem alabilmek için evde iyi bir karışım hazırlayabilir ya da çeşitli nemlendirici ve balmlardan faydalanabilirsiniz.

2.Kullanılan İlaçlar

Grip, soğuk algınlıkları, alerji, iltihaplanma gibi rahatsızlıklar için kullanılan çeşitli ilaçlar bakterilerle savaşırken vücudun su kaybetmesine neden olabilir. Böyle durumlarda ilaç kullanımının yanında normalden daha fazla su içmeye çalışarak dudaklarınızın çatlamasını önleyebilirsiniz.

3.Kozmetik Ürünler

Son zamanlarda dudaklarınız yoğun bir şekilde çatlıyorsa bunun nedeni yanlış bir kozmetik ürünü kullanıyor olmanız olabilir. İçerisinde zararlı kimyasal bulunan rujlar kullanmaktan  vazgeçip doğal seçeneklere yönelerek dudaklarınızın çatlamasını önleyebilirsiniz.

4.Fazla Güneş Işığı

Dudak çatlamalarına soğuk havanın neden olması kadar sıcak havalarda aşırı güneş ışığına maruz kalmak da neden olabilir. Bu durumu önlemek için günlük su içme miktarınızı artırabilir, dudaklarınız için özel bir nemlendiriciden faydalanabilir, güneşin dudaklarınız üzerindeki zararlı etkilerini en aza indirebilirsiniz.

5.Vitamin Eksikliği

Eğer ki dengeli beslenmiyor ve dudak çatlamalarından şikâyet ediyorsanız dikkat! Vücudunuz size A, B2 ve B3 vitaminlerinin eksikliklerinin sinyalini veriyor olabilir. Bu durumda acilen bu vitaminler yönünden zengin besinleri daha sık tüketmeli, dudaklarınızı iyileştirmelisiniz.