Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Duş almak hepimizin keyif aldığı bir eylem. Kötü günlerin sonrasında her şeye yeniden başlamak gibi sıfırlanmış ve umut dolu yeni adımlar atarmışçasına sihirli. Öyle ki güne ılık bir duşla başladığımızda adeta yeniden doğmuş gibi zinde ve neşeli olarak güne devam edebilmemiz gayet mümkün.

Duş almanın derinlemesine sağladığı temizliğin yanı sıra kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olmak gibi sağlık dolu etkileri de kanıtlanmış gerçekler arasında, ancak doğru adımları takip ettiğimiz takdirde. Peki nedir bu doğru adımlar, birlikte bakalım.

1. Suyun Isı Derecesini İyi Ayarlayın

Duştaki en zor ve en önemli konulardan biridir. Musluk başı ile milim oynadığımızda donabilir, milim oynadığımızda yanabiliriz malum. Bu nedenle panik yapmadan, sakince su ısısını ayarlamakta fayda var. Sıcak su ile duş almak çoğu zaman rahatlatıcı olsa da çok yüksek bir ısıya çıkmamaya gayret etmelisiniz. Aşırı sıcak su cildiniz için hiç yararlı değildir, derinizdeki gerekli olan yağların azalmasına neden olur. Bu nedenle aşırı sıcak su yerine ılık bir su ile duş alarak tüm sorunların önüne geçebilirsiniz.

dus-kabini-lekeleri

2. Duş Sürenizi Makul Tutun

Uzun süre duşta kalmak hem doğaya hem de cilt sağlığınıza zararları oldukça fazla. İhtiyacınızdan fazla, sadece keyif için tükettiğiniz su ile cildinizin nem kaybetmesine ve su kaynaklarının gereksiz kullanımına neden olursunuz.

duş_almak

3. Kese Kullanımına Dikkat

Kese kullanımı, vücut temizliği için oldukça önemli bir detaydır. Kese kullanımı ile vücudunuzdaki kirlerden ve hatta ölü derilerden arınmanız mümkün; ancak kese kullanım şekline dikkat etmeniz gerekiyor. Kirlerden arınayım derken keseyi çok sert kullanırsanız faydadan çok zarara, cildinizin tahriş olmasına neden olursunuz.

dus-alirken-dikkat

4. Duş Jeli Seçimine Dikkat

Özellikle duş jelinin içerikleri sıcak su ile birleştiğinde zararlı etkilere dönüşebilmektedir. Bu nedenle cilt ile doğrudan temas edecek bu ürünlerin içeriğini önemle incelemeniz gerekmektedir.

dus-almak

5. Ayaklarınızla İlgilenin

Duş sırasında ayaklar nasılsa yerdeki sabunlu sudan faydalanıyor diye birçok insan özellikle temizlemekten kaçınır. Oysa bu hareket en yanlış düşüncelerden biridir. Duş sırasında ayaklarınızı bir topuk taşı ile ovaladığınızda ölü derilerden kolaylıkla kurtarmanızı sağlayabilirsiniz.

puf-noktasi

6. Sıralama Yaratın

Duşa özel bölgelerinizin temizliği ile başlayın, böylece bu bölgelerdeki bakterilerin vücudunuzun diğer bölümlerine yayılmasını önlemiş olursunuz.

dus-alirken

7. Duş Jeli ve Şampuan Miktarını İyi Ayarlayın

Unutmayın ki bu ürünler her şeyden önce güçlü kimyasallar içermektedir. Bu nedenle temizliğiniz için yetecek miktarın biraz üzerine çıktığınızda cildinizin tahriş olmasına, yaşlılık belirtilerinin çoğalmasına neden olursunuz. Kısacası duş jeli ve şampuan gibi kimyasal ürünleri mümkün olduğunca az miktarda kullanmanızda fayda var.