Dut Nasıl Kurutulur?

Leziz meyvelerden biri olan dutu reçel, pekmez, şurup ya da sadece meyve olarak tüketmeyi oldukça seviyorsunuz. Peki birçok faydası bulunan dutu kurutarak da tüketebileceğinizi ne lezzetinden ne de faydalarından bir şey kaybetmeden uzun süre saklayarak her mevsim tüketebileceğinizi biliyor musunuz? Artık öğrendiniz, belki bundan sonra kurutmayı tercih edersiniz ne dersiniz? O halde dut nasıl kurutulur, dut kuruturken nelere dikkat edilmelidir, dut kurutmanın püf noktaları, dut kurutma yöntemleri nelerdir birlikte bakalım.

  • Güneş Şart

Doğal olmayan yöntemleri bilemeyiz; ama dut kurutmak için en doğru yöntemin kesinlikle güneş olduğunu biliyoruz. Bol güneş alan bir bölgeye bez serip üzerine dutları dökebilir ve kurutmaya bırakabilirsiniz. Yaklaşık 5 gün sonucunda istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

dutfaydalari

  • İpe Dizin

Bir başka yöntem olarak dutları ipe sıra sıra dizip bolca güneş alan bir bölgede yüksek bir yere asabilirsiniz. Yaklaşık 5 gün sonucunda istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

kirmizi-dut-yararlari

  • Nem Oranına Dikkat

Dutların güzelce kuruyabilmesi için sadece güneşli bir hava yeterli değildir. Aynı zamanda havanın nem içermemesi ve rüzgarlı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

dut-hakkinda

  • Olgunluk Seviyesine Dikkat Edin

Meyvelerin olgunluğu, kurutma işlemi için en önemli etkenlerden biridir. Lezzetli kuru dutlara sahip olabilmeniz için olgunlaşmış dutları seçmenizde fayda vardır.

kirmizi-dutun-faydalari

  • Muhafaza Önemli

Dutlar kuruduktan sonra işiniz de bitiyor demek değil. Uzun süre, lezzetli bir şekilde durabilmeleri için dutları hava almayacak şekilde kapalı bir kap içerisinde muhafaza etmeniz gerektiğini unutmayın.

dutun-faydalari

  • Nefis Bir Atıştırmalıktır

Birçok faydası ve harika lezzeti ile doğru bir ara öğün seçeneğidir. İster tek başına tüketilmeye uygundur ister çay veya kahve gibi sıcak ya da soğuk birçok içeceğin yanında uyumla eşlik edebilir.