Duvar Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

Evinizin temizlenmesi gereken noktaları arasında tıpkı yerler kadar yoğun ilgi bekleyen bir nokta daha var. Evet, duvarlar. Her ne kadar boya-badana işlemi üzerinden uzunca zaman geçmemiş olsa da duvarlarsıkça kirlenebilir ve doğru yöntemlerle temizlenmeyi bekler. Peki, nedir o doğru yöntemler? Gelin duvar temizliğinde dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bakalım…

  1. Islak Mendil Kullanın

Temizlemeyi düşündüğünüz duvarlar, yarı kaygan bir yapıya sahip, silinebilir türdense çok şanslısınız; çünkü bir ıslak mendil bile işinizi görebilir demektir. Duvarınızınemli bir bez ya da ıslak mendilkullanarak aşağıdan yukarı doğru silmehareketleriyle temizleyebilir, istediğinizsonuçlara ulaşabilirsiniz.

  1. Küçük Bir Kısımda Deneyin

Duvar temizliğinde kimyasal içeren temizleyicilerden yararlanmayı düşünüyorsanız öncesinde bu temizleyicileri mutlaka duvarın küçük bir bölümde deneyin. Denediğiniz küçük bölgede herhangi bir sararma ya da bir değişim mevcutsa ürünü kullanmayın.

  1. Karbonattan Yararlanın

Duvarda da tıpkı mutfak kadar inatçı lekeler oluşabilir. Özellikle evinizde petek ya da soba kullanımı mevcutsa duvarlarınızda bolca is oluşma riski yüksek demektir. Peki bu durumda ne yapmalısınız?

Islak bez üzerine bir miktar karbonat dökün ve duvarın aşırı kirli kısmını bu bez yardımıyla ovalayarak temizleyin. Böylelikle hiç temizlenmeyecek gibi görünen kapkara lekelerden kolayca kurtulabileceksiniz.

  1. Bulaşık Deterjanından Yararlanın

Evinizin mutfak ya da mutfağa yakın bölümlerindeki duvarlardayağ lekeleri yoğun görülebilir; ancak çözüm çok basit. Duvar temizlemek için hazırladığınız bir kova su içerisine bir miktar bulaşık deterjanı damlatın. Daha sonra bu suya daldırdığınız bir bez ile duvarlarınızı ovalayarak silin. Yağ lekelerinin kolayca çıktığını görecek, tertemiz duvarlara kavuşacaksınız.

  1. Odaya Kaynar Su Koyun

Bu yöntem ilk başta epey ilginç gelebilir; ancak ne kadar yardımcı olabildiğine inanamayacaksınız! Temizlemek istediğiniz duvarlar plastik boya ile boyanmışsa odanın tam orta noktasına kaynar su ile doldurduğunuz kovayı beklemeye bırakın. Kovadan yükselecek nem, duvardaki tüm kirlerin yumuşamasını ve kolayca silinmesini sağlayacak. Siz de kolay temizliğin ve kusursuz görünümdeki duvarlarınızın keyfini çıkaracaksınız!

  1. Elektrik Süpürgesinden Yararlanın

Temizlemek istediğiniz duvarlar boyalı ise işiniz bir tık daha kolay demektir; peki ya duvar kağıtlarını temizlemeniz gerekiyorsa? Duvar kağıtları, boyaya göre çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle temizlik işlemini 3 ay ara vermeden yapmamanız ve temizlik için mutlaka ağartıcı özellikte olmayan deterjanlardan, yumuşak bezlerden yararlanmanız gerekir. Bunun dışında ayda 1 kez elektrik süpürgesinin fırçalı ucunu kullanarak duvar kağıdı üzerindeki tozları çekebilir, temiz bir görünüme kavuşabilirsiniz.