En İyi Kurabiyeyi Siz Yapın Diye 7 Püf Noktası

Günün yorgunluğunu atabilmek için çoğu zaman güzel demlenmiş bir çay yapar, sakin bir köşe bulur ve bir süre hem bedenimizi hem de zihnimizi dinlendirmeye çalışırız. Eh çay da şimdi kuru gitmez, yanına lezzetli atıştırmalıklar da gerek değil mi? Mesela şöyle güzel kabarmış bir kek ya da kıyır kıyır bir kurabiye hiç de fena olmaz sanki? Eh madem öyle, molanızı daha da güzelleştirebilmek için biz de sıradaki yazımızı nefis bir kurabiye yapabilmenin püf noktaları için ayıralım dedik. İşte kusursuz bir kurabiye yapabilmek için dikkat etmeniz gereken püf noktaları, “İyi bir kurabiye nasıl yapılır?” sorusunun cevapları…

1)   Kaliteli Malzemeler Seçin

Yemek yapma konusunda herkesin dilinde olan “elin lezzeti” deyimine her ne kadar katılıyor olsak da bunun yetmeyeceğini ve en az onun kadar önemli bir diğer konunun malzemelerin kalitesi olduğunu belirtmek isteriz.
Muhteşem sonuçlar için kurabiye yapımında kullanacağınız un, yumurta, çikolata, kakao gibi türlü malzemelerin hepsinin taze ve kaliteli olmasına özen gösterin.

Antep Fıstıklı Kurabiye Tarifi

2)   Malzemeler Oda Sıcaklığında Olsun

Daha iyi sonuç elde edebilmek için malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Böylece donma gibi durumlar sonucunda malzemelerin iyi karışmaması ve sonucun kötü olmasını önlersiniz.

Zencefilli Kurabiye Tarifi

3)   Kıyır Kıyır Olsun İstiyorsanız…

“Kurabiye dediğin kıyır kıyır olur, aldığın ilk ısırıkta ağızda dağılır.” diyorsanız bu yöntemi mutlaka denemelisiniz! Ağızda dağılan kurabiyeler için kurabiyenin harcına bir ya da iki damla kadar sirke damlatırsanız kurabiyelerin daha güzel olmasını sağlarsınız. Aynı zamanda toz şeker yerine pudra şekeri kullanmak da kurabiyenin kıvamı için son derece önemlidir. Pudra şekeri, toz şekere göre daha pürüzsüz olduğu için daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

4)   Katlayarak Yoğurun

Güzel bir kurabiye elde edebilmek için ilk adım, başarılı bir yoğurma işleminden geçiyor. Hamurun iyi olabilmesi için önce yağ ve unu karıştırın daha sonra da bastıra bastıra ve katlayarak yoğurmaya devam edin. Böylelikle malzemeler birbirine daha iyi karışacak ve kusursuz bir kıvam haline gelecektir.

5)   Hamuru Dinlendirin

İyi bir kıvama gelebilmek için yoğrulan hamur, takdir edersiniz ki yorulacaktır. Yoğurduğunuz hamurun dinlenmesi için dolapta en az 30 dakika bekletin ve daha sonra şekillendirmeye başlayın.

6)   Kabartma Tozu Kullanın

Çoğu kurabiye, bisküvi gibi olur. Eğer ki siz daha kabarık bir görünümde ve kıvamda bir kurabiye yapmak istiyorsanız çok şart olmasa da hamuruna bir paket kabartma tozu ekleyebilir, sonucu güzelleştirebilirsiniz.

7)   Daha İyi Pişmesi İçin…

Kullanılan malzemeler kaliteli, hazırlanan hamur kusursuz, ancak işiniz bitmedi. Kurabiyelerin kusursuz olması için son aşama olan pişirmeyi de iyi bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Her bir kurabiyenin aynı süre içerisinde eşit bir şekilde pişebilmesi için kurabiye boyutlarını aynı olarak ayarlayın. Böylece hem daha hoş bir görünüm elde eder hem de hepsinin pişmesi için kolaylık sağlarsınız.