En Zor 5 Mülakat Sorusuna Verilecek En Güzel Cevaplar

İş görüşmesine giderken elleriniz ve bacaklarınız mı titriyor? Merak etmeyin, bu herkesin başına gelebilir! Üniversiteyi bitirdikten sonra çoğu insan iş görüşmelerinde nasıl davranacağını bilemiyor, kulaktan dolma bilgilerle kendini ifade etmeye çalışıyor. Aslında tüm iş görüşmelerinde sorulan belli kalıp sorular var ve bunları yanıtlamak düşündüğünüz kadar zor değil! Yazımızı okuyun ve bundan sonra yapacağınız iş görüşmelerine çok daha rahat bir şekilde gidin. İşte en zor 5 mülakat sorusuna verilecek en güzel cevaplar:

iş_görüşmesi

1) Bana kendinizden bahsedin.

Mülakat yapan kişi, sizin ne söylediğinizden çok nasıl cevap verdiğinizle ilgilenir. Profesyonel başarılarınızı bir dakikalık bir anlatımla özetleyin. Daha önceden şu an istediğiniz pozisyonla alakalı bir işte çalıştıysanız görüşmeciyi eski şirketinizdeki başarılarınızla ve şirkete yaptığınız önemli katkılarla etkileyin. Eğer bu işe benzer bir işte çalışmadıysanız, neden bu pozisyonu istediğinizi hevesli bir şekilde anlatın. Ses tonunuz yüksek olsun ve kendinizden emin bir şekilde konuşun. Konuşurken duraksama yapmamaya özellikle dikkat edin.

2) Utandığınız ya da başarısız olduğunuz bir olay örneği verebilir misiniz?

Bu soru, tüm mülakat soruları arasında en çok korkulanlardan biridir. Bu soruya cevap verirken yapmanız gereken, bir başarısızlığı başarıya çevirmek. Soruyu çok kısa bir süre düşünün. Her insan gibi hatalar yaptığınızı ama hiçbir zaman pişman olmadığınızı söyleyin. Pişmanlığınız olsa bile sakın bunu itiraf etmeyin! Mülakat yapan kişiye, bir iş arkadaşınıza karşı yaptığınız hatayı anlatın ve hatanızı kabul edip ondan özür dilediğinizi söyleyin. Her şeyinizin açık ve net olduğunu, bir problem olduğunda her zaman tartışmaya ve uzlaşmaya hazır olduğunuzu ifade edin.

3) En zayıf yönünüz nedir?

Bu soruyu kendi lehinize çevirip zayıflığınızı bir artıya çevirmekte zorlanabilirsiniz. Ancak, zayıflığınızın farkında olduğunuzu ve bunun hakkında bir şeyler yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Başkalarından beklentinizin ve taleplerinizin çok olduğunu; ancak herkesin kendine has özellikleri ve yetenekleri olduğunu öğrendiğinizi ve artık ona göre davrandığınızı söyleyin. Bu soruyla, özgeçmişinizdeki eksiklikleri de hedef alabilirsiniz. Mülakat yapan kişiye bu alanda tecrübeniz olmadığını; ancak bu işe yakın bir işte çalıştığınızı belirtebilirsiniz.

işgörüşmesi

4) Son işinizden neden ayrıldınız?

Bu soruya cevap verirken eski işinizi ya da patronunuzu sakın kötülemeyin! Başkalarını suçlamak sizi sorumsuz ve iftiracı gösterir. Eski işinizdeki patronunuzla iletişiminizde tecrübesiz olduğunuz için yetersiz olduğunuzu söyleyerek itirafta bulunun. Bu şekilde hatanızı kabul ettiğinizi ve bundan ders çıkardığınızı göstermiş olursunuz. Eski işinize uygun olmadığınızı ve daha kendinizi göstermeye fırsat bulamadan işten çıkarıldığınızı söyleyin. Veya eski patronunuzun isteklerini tam olarak anlayamadığınızı ve işten ayrılmanız konusunda ikinizin de hemfikir olduğunu söyleyin. Ya da mesela çalıştığınız yere yeni bir müdür geldiğini ve eski iş grubundan birini sizin yerinize getirmek istediğini de söyleyebilirsiniz. Bu şekilde güzel bir açıklamayla işten çıkma hikayenizi biraz yumuşatabilirsiniz.

5) Eski işinizde iş arkadaşınız görevini yerine getirmediği zaman nasıl davranmıştınız? Bunun için bir şey yapmış mıydınız?

Zor bir iş arkadaşıyla baş edebilmek zor insanlar, durumlar ve müşterilerle baş edebildiğinizi gösterir. Bu durumda, iş arkadaşınızın özel hayatında problemler yaşadığını ve ona olabildiğince yardım etmeye çalıştığınızı ve bunu yaparken de şikayetçi olmadığınızı söyleyin. Görüşmeciye bu arkadaşınızla, aranızda gizli kırgınlıklar oluşmaması için konuştuğunuzu ve sonuç olarak ortada bir problem kalmadığını belli edin. Bu, sessizce beklemek yerine zorluklarla mücadele etmeyi tercih ettiğinizi gösterir.

İş görüşmesine giderken tansiyonunuzun düşmemesi ve enerjik olmak için yanınıza tatlı atıştırmalıklar alın. Migros’ta Migros kremalı bisküvi indirimde! Görüşmeye giderken yanınızda bulundurmayı unutmayın!http://www.sanalmarket.com.tr/kweb/searchInShop.do?btnUstArama.x=32&btnUstArama.y=23&searchKeyword=migros+kremal%C4%B1&kangurumMigrosSearch=true&shopId=1