Enginar Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Zeytinyağlı yemeklerin en güzel, en faydalı seçeneklerinden biri olan enginar; doğru seçildiğinde nefis bir lezzet deneyimi sunarken yanlış seçildiğinde kötü anılar bırakabilir. Mesela şu an “O kadar da iyi pişmesine rağmen kılçıklarıyla rahatsız eden bir enginar deneyimi” desek birçoğunuzun yüzünün buruşturmasına neden olabiliriz. Peki nasıl bu anıların oluşmasını engelleyebilirsiniz? Elbette ki iyi bir enginar seçerek!

Enginar seçme aşamasında işinize yarayacak 5 püf noktası için gelin, satırlarımızın devamına birlikte bakalım…

1. Sudan Almayın

Enginar, soyulduğu andan itibaren çok çabuk kararabilen bir sebzedir. Bu nedenle kararmasını önlemek için limonlu suda bekletilmesi gerekir; ancak bu işlemi pazar ya da market görevlileri limon yerine çeşitli kimyasal maddeler kullanarak yapabilmektedir. Bu ihtimale karşı önlem olarak mümkünse su içerisinde satılan enginarları tercih etmeyerek iyi bir enginar yemeği için mantıklı bir adım atabilirsiniz.

2. Rengine Dikkat Edin

Kusursuz bir enginarın taze ve kılçıksız bir yapıda olması gerekir. Enginarın rengine dikkat edin. Enginar taze ise diri ve yeşil renkte yapraklara sahiptir. Eğer ki soyulmuşsa ve yaprakları yoksa gövde renginin mor ya da gri olmamasına dikkat edip satın almaya öyle karar vermeniz gerekir.

3. Ağır Olmalıdır

Lezzetli bir enginarın habercilerinden biri de sahip olduğu ağırlıktır. İçi boş olmayan, sıkı yapıda ve biraz da ağır enginar iyi bir enginar demektir. Bunu, ayıklanmamış enginarı elinizde baş kısmı aşağıda kalacak şekilde sallayarak test edebilirsiniz. Enginarın baş kısmı ileri geri sallanıyorsa bu, taze olduğunu gösterecektir.

4. Yeşil Yapraklı Olmalıdır

Enginarın taze ve lezzetli olduğunu anlamanın yöntemlerinden bir diğeri de sahip olduğu yaprakların rengidir. İyi bir enginarın yaprakları daha yeşil ve sık bir şekildedir. Yaprakları hafiften sararmaya başlamışsa enginar kartlaşmaya başlamış ve size güzel bir lezzet sunamayacak demektir.

5. Sap Kısmı Kararmamalıdır

Enginarın tazeliğini gösteren ipuçlarından biri de kararmamış saplara sahip olmasıdır. Sap kısmı kararmaya başlamışsa enginar da bayatlamış ve yüksek ihtimalle iç kısmı çürümüş demektir. Bu nedenle satın alacağınız enginarın sap kısmının yeşil olmasına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.