Erkek Cilt Bakımının Püf Noktaları

Erkek ya da kadın olalım; olduğumuzdan daha genç görünebilmenin en etkili yolu, yaşlılığa karşı en güçlü silahımız, sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Bu nedenle cilt bakımına birçok şeyden daha fazla önem vermeli ve gereken önlemleri almalıyız.

İşte erkek cilt bakımı için 6 etkili püf noktası:

1. Bakım Ürünlerine Dikkat

Güzel bir cilt elde etmek için bakım ürünleri kullanıyorsanız göreviniz burada bitmiyor demektir. Bakım ürünlerinin içeriğinin sizin cildinize uyum gösterip göstermediğine de dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde güzel bir cilt kazanmayı hedeflerken cildinizin ciddi miktarda zarar görebileceğini unutmayın.

erkekler-cilt-bakimi

2. Tıraş Olurken Dikkat

Erkek cildinde batık ya da kıl dönmesi gibi sorunların görülmesi, kadınlara oranla daha fazladır. Bu nedenle özellikle tıraş olurken ekstra bir dikkat sarf etmeniz gerekmektedir. Tek ya da çift kanatlı tıraş bıçakları tercih ederek ve tıraştan önce cildinizi nemlendirerek bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

erkek-cilt-bakim

3. Güneş Kremi Kullanın

Dışarı çıkarken hava kapalı dahi olsa iyi bir güneş kremini kullanmaktan vazgeçmeyin. Yüksek faktörlü güneş kremi kullanımı ile güneşin zararlı ışınlarından oluşabilecek cilt lekeleri, kırışıklıklar gibi problemlerin önüne geçer böylece uzun yıllar genç ve sağlıklı görünebilirsiniz.

erkeklerde-cilt-nemlendirme

4. Duş Alırken Dikkat

Her gün duş alan erkekleri sonuna kadar savunacağız elbet; ama cilt sağlığınızdan olmanızı istemeyiz. Sıcak bir duş ile iyi hissetmenizi sağlarken cilt sağlığınızdan olmayın. Aşırı sıcak su ile yapacağınız duş, cildinizin kuruyup tahriş olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle ılık hatta mümkün olduğunca soğuk su ile duş alarak cildinizin diriliğini uzun yıllar koruyabilirsiniz.

erkeklerde-sac-bakim

5. Ağız Bakımı Çok Önemli

Güzel ve sağlıklı bir gülüşün güzelleştiremeyeceği insan, yumuşatamayacağı bir ortam yoktur. O halde neden ağız ve diş bakımınıza gereken önemi vermeyesiniz? Her gün dişlerinizi yeterli miktarda fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmayı unutmamalı ve rutin diş hekimi kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir.

erkeklerde-cilt-bakimi

6. Doğal Ürünleri Tercih Edin

Tıraş sonrasında temizlik hissini daha da artırmak için şöyle mis kokulu bir tıraş kolonyası kullanmak hoş görünebilir; ancak aslında hiç de öyle değildir. Yoğun miktarda alkol içeren ürünler cildinizde tahriş edici bir etki bırakarak yanma ve batma hissinin çoğalmasına neden olur. Bu nedenle tıraş kolonyaları yerine alkolsüz ve antioksidan içeriği yüksek bir yüz toneri kullanmak daha doğru bir tercih olabilir.