Esmer Pirinç Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Sağlıklı beslenme konusunda her yeni gün farklı bilgiler edinmeye çalışır olduk. Bu zamana kadar tükettiğimiz besinlerin yerine daha sağlıklı alternatifler arayıp eğer mevcutsa tercihlerimizi o yöne doğru çevirir olduk. Esmer pirinç de o alternatiflerden biri. Beyaz pirince göre daha sağlıklı bir alternatif olduğu söylenen esmer pirinç hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamına biz göz atın deriz…

1. Besin Değerleri Zengindir

Esmer pirinç, vitamin ve lifler açısından oldukça zengindir. Bir kâse tüketildiğinde dahi vücudun ihtiyacı olan manganezin büyük bir kısmını karşılamaya yeter. Bu nedenle esmer pirinç her öğün için ideal bir seçenektir.

2. Sindirimi Zordur

Besin değerleri açısından zengin oluşu ve dıştan içe doğru sert bir yapıya sahip olmasıyla esmer pirinç, sindirimi daha zor bir seçenek sayılır. Her ne kadar faydalı olsa da tüketim miktarına özellikle dikkat edilmesi gereken besinler arasında yer alır.

3. Kan Şekerini Düzenler

Esmer pirinç, beyaz pirinç gibi yüksek karbonhidrata sahip değildir. Kandaki glukoz değerinin düşmesine, insülin direncinin kırılmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde diyabet rahatsızlığı olan insanlar için şahane bir seçenek sayılır.

4. Kemikler İçin Yararlıdır

Kemik ve diş sağlığınız için iyi bir şeyler yapmak ister misiniz? O hâlde beslenme listenize esmer pirinç seçeneğini ekleyebilirsiniz. Esmer pirinç, bolca magnezyum barındıran içeriği sayesinde diş ve kemik sağlığına olumlu katkılarda bulunur.

5. Doğaldır

Esmer pirinç, kimyasal işlemlerden geçirilmeden sofralar ile buluşur. Bu özelliği ile beyaz pirince göre çok daha doğal ve sağlıklıdır.

6. Lezzetsizdir

Beyaz pirinç, nişasta oranı yoğun bir seçenek olduğundan daha lezzetli sayılır. Kepekli pirinç, daha yavan sayılan bir lezzete sahiptir; ancak çeşitli sos ya da garnitürlerle lezzetinin daha hoş hale getirilmesi mümkündür.

7. Faydalıdır: Esmer Pirincin Faydaları Nelerdir?

  • Bolca lif içeren yapısı sayesinde uzun süren tokluk hissi ve metabolizmayı hızlandıran etkisi bulunur. Bu özelliği ile kilo vermeye yardımcıdır.
  • Vitamin, mineral ve magnezyum açısından zengin olan yapısı sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kalp ve damar sağlığını tehdit eden kolesterolün dengelenmesini sağlar.
  • Vitaminler açısından zenginliği sayesinde çeşitli cilt sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Vücudun rahatlamasına ve stresin azalmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde uyku kalitesinin artmasını sağlar, sağlıklı bir beden ve zihin verir.