Et Nasıl Marine Edilmeli?

Öğle ve akşam menülerinde sofranın baş köşesinde yerini alan protein deposu etleri daha yumuşak, daha lezzetli bir hale getirmek için marine ederiz. Fakat her etin farklı bir marine edilme yöntemi var. Peki Türk mutfağının odağındaki lezzet et nasıl marine edilir? Buyurun…

Kırmızı Et: Eti ham haliyle ızgaraya ya da fırına koyduğumuzda hep aynı şeyden şikayet ederiz. Çok kuru oldu, çok sert, bıçak kesmiyor! Bütün bu sorunların çözümü eti marine etmek. Etlerinizi sütle marine edebilirsiniz. Biraz zeytinyağı ve sütü, karabiber, pulbiber gibi baharatlarla harmanlayarak oldukça leziz bir sos elde edebilirsiniz. Aynı şekilde salça da marine yöntemlerinin vazgeçilmezi. Zeytinyağı, salça ve sevdiğiniz baharatları harmanlayın. Etinizi bu karışımın içerisinde bir gece bekletin. Sonuca bayılacaksınız! Soğan suyu da eti marine etmek için nefis bir seçenek. Rendelenmiş soğan, zeytinyağı, karabiber, kırmızı biber ve tuzu iyice karıştırın. Etinizi marine etmek için soğan sosunuz hazır. Etleri marine sosuna yatırın ve dinlendirmeye bırakın. Bunun için bir gece önceden buzdolabında bekletebilirsiniz. Bu etin aromayla buluşmasını hızlandırır ve eti fazlasıyla yumuşatarak lezzetlendirir.

biftek

Tavuk: Özellikle tavuk etinin göğüs kısmı kurudur ve kıvamında pişirilmezse yenemesi bile zordur. Tavuk etlerinizi de en ideal şekilde marine ederek yumuşak ve aromatik bir hale getirebilirsiniz. Tavuk etini nasıl pişirecekseniz o şekilde marine etmelisiniz. Kuşbaşı, jülyen ya da iri doğranmış… Sıvı yağ, yoğurt, süt, salça, karabiber, kimyon, öğütülmüş kırmızı biber ve tuzun yanında daha da aromatik olmasını istiyorsanız sarımsak suyu da ekleyebilirsiniz. (Sarımsakları püre haline getirin ve suyunu süzün) Tavuk etinin marine edilme süresi, eti sosa yatırmanızdan sonra buzdolabında 4 ile 24 saat arasıdır. Tavuk etlerini birkaç yerinden delerek de sosun beyaz ete iyice temas etmesini sağlayabilirsiniz.

tavuk

Balık: Deniz mahsullerinin başını çeken ve omega 3 kaynağı olması sebebiyle de sağlık dostu olan balığı da marine edebilir, farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz. Balığı marine etmek için ihtiyacınız olan malzemeler; Limon suyu, zeytinyağı, soğan, sarımsak, karabiber, tuz ve maydanoz. Baharatları deneyerek zevkinize göre zamanla çeşitlendirebilir, çoğaltabilirsiniz. Balık eti tavuk ve kırmızı ete göre daha yumuşak bir et olduğundan çok daha kısa bir sürede marine olacaktır. Geniş bir kabın içerisinde yarım saat-bir saat arası balıklarınızı sosuyla birlikte buzdolabında bekletin. Sonucu çok seveceksiniz.

balik