Et ve Balık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Et ve balık ürünleri, dengeli beslenme konusunda en faydalı gıdalardandır. Hayvansal protein içeriği ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından önemli oldukları için sağlık denince vazgeçilmemesi gereken besinlerin başında gelirler. Ancak taze olmadıkları zaman yararları kadar zararları da bir o kadar fazla olmakta ve sağlık açısından çok kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle et ve balık ürünlerini soframıza getirmeden önce dikkatle seçmeli, özenle pişirmeliyiz.

balik-marine-soslari

Alışveriş esnasında işinize yarayacak, taze et ve balık seçiminde size yardımcı olarak adeta hayat kurtaracak birkaç detayı sizin için derledik. Bol proteinli, omega 3’lü sadece sağlıkla dolu sofralar için önemsemeniz gereken işte o noktalar:

Balık Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Dokunuş Testi

Taze balık eti, sert bir yapıda; bayat balık eti ise kendini bırakmaya hazır yumuşak bir yapıdadır. Bunu satıcıdan gizli, ufak bir dokunuşla test edebilirsiniz; aksi takdirde satıcıdan ikaz işitebilirsiniz ki ne gerek var değil mi? Taze balık, dokunuş sonrasında eski konumunu hemen alırken bayat balıkta parmağınızın izi kalır. Bu durumda o balığı satın almadan hemen tezgâhtan uzaklaşmanız gerekmektedir.

balik-nasil-marine-edilir

Gözler Tazeliğin Aynası

Hadi, gözlerine bakın da söyleyin taze mi bu balık ha? Öhöm, gereksiz yükselmiş olabiliriz; ama bir balığın gözleri size taze olup olmaması hakkında en gerçek bilgiyi verebilir. Öyle ki taze bir balığın gözleri canlı, parlak ve dış bükeyken; bayat bir balığın gözleri mat, içe çökük ve donuktur.

balik-izgara

Kıpkırmızı Solungaçlar

Gördüğünüz gibi taze bir balık istiyorsanız seçim yaparken tam olarak “şekilci” olmalısınız. Solungaçları en kırmızısından olmayan balığı seçmemelisiniz; çünkü bu bayatlığın net göstergelerinden biridir. Eğer ki solungaçlar kırmızı değil de kahverengiye dönmeye başlamışsa balık çoktan tazeliğini kaybetmeye başlamıştır.

balik

Parıldayan Pullar

Taze balıklarda pullar parıl parıldır, genelde gökkuşağı gibi bir yansıma gösterir. Bayatlamaya başlayan balıklarda ise pulların rengi donuktur ve pullar el yordamıyla kolayca sıyrılır. Taze balıklarda pullar, balığa sıkıca yapışıktır el yordamıyla dökülmeleri mümkün değildir.

balik-marine-etme

Keskin Kokuya Dikkat

“Balık bu, tabii kokar.” deyip geçmeyin. Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Kanı açık renklidir. Bayat balık ise asit kokusu yaymaya başlar. Kanı siyaha doğru dönmeye başlamıştır.

balikli-tarifler

Mevsiminde Tüketin

Belki de balık tazeliği için en başta dikkat edilmesi gereken madde, her balığın mevsimine göre tüketilmesi gerektiğidir. Mevsiminde olmayan buzhane balıklarını taze diye sakın ola kanıp almayın.

balik-sofrasi

Kırmızı Et Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Rengine Göz Açın

Bir etin tazeliğini anlamanın en net ve ilk yolu etin rengine dikkat etmektir.  Taze et, kırmızı ve parlak bir görünüme sahiptir. Bayat et ise genellikle mor, yeşil ve hatta siyaha dönmeye başlayan bir renge sahiptir.

izgara-balik

Halkalara Dikkat

Etin çok bekletilmiş olduğunu gösteren en net sonuç, etin üzerinde oluşan mor halkalardır. Eğer ki etin renginde koyu mor renkte halkalar oluşmaya başlamışsa o et bayattır ve satın almadan uzaklaşmanız gerekmektedir.

Kokusu Ele Verir

Her etin kendine has bir kokusu vardır; ancak bayat ette normal olmayan, rahatsız edici ve oldukça ağır bir koku oluşmuştur.

balik-kokusu

Dokusunu Dokunarak Test Edin 

Etin taze olup olmadığını anlamak için dokunun, eğer ki elinize yapışıp uzuyorsa yüzeyi aşırı kuru ya da aşırı ıslak ise et çoktan bozulmaya başlamıştır.

Görünümüne Dikkat

Taze et parlak ve genelde açık kırmızı rengine sahiptir. Et parlaklığını yitirmiş rengi siyaha dönmeye başlamışsa çoktan bayatlamaya başlamıştır. Dokusunda mermer deseni olmalı, bölgesel renk değişiklikleri görülmemelidir.