Etkili 7 Ev Temizleme Önerisi

Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü paylaştığımız evlerin temiz olması hem görsel açıdan hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Yoğun tempodan dolayı temizlik için çok fazla zaman ayıramıyor olabilirsiniz; ancak bu basit ve etkili önerilere yer verirseniz hayatınız zorlaşmadan daha temiz bir eve sahip olabilirsiniz.

İşte ev temizliğinde işinize yarayacak 7 önemli detay:

1. Karbonattan Yararlanın

Karbonatı başta tuvalet temizliği olmak üzere evin her bölümünde gönül rahatlığıyla kullanabilir, etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

karbonat

2. Mikrofiber Bezlerden Yararlanın

Mikrofiber bezler, temizlik dünyası için adeta bir nimet gibi. Bu bezleri sadece ıslatarak başka hiçbir temizleyiciye ihtiyaç duymadan evinizin tüm bölgelerinin temizliğinde kullanabilirsiniz.

temizlik

3. Yer Temizliğine Dikkat

Yaptığınız temizliği en çok gösteren detaylar duvar ve yerlerin pırıl pırıl olmasıdır. Yerlerde küçük lekeleri tamamen yok etmek istiyorsanız temizleme suyunun içerisine biraz sirke katmanızda fayda var.

karbonat-temizlik

 

4. Daha Beyaz Danteller

Biliyorsunuz dantel kullanımını oldukça seven bir toplumuz. Televizyonun, sehpanın, koltukların üzerinde dantel görmekten mutluluk duyuyoruz. O halde dantellerin de iyi görünmesi şart haline geliyor. Daha beyaz danteller için onları ütülemeden önce kaynamış sütün içinde bekletebilir harika sonuçlara merhaba diyebilirsiniz.

ev-dekorasyon

5. Tozları Biriktirmeyin

Tozlanma çok kısa sürede çok fazla miktarda görülebilen durumlardan biridir. Özellikle yaz aylarında pencerelerin daima açık olması, evin daha kısa sürede daha çok kirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle evinizi belirli aralıklarla süpürüp en azından ulaşılması kolay yerlerin tozunu almaya özen göstermelisiniz. Böylece işleriniz daha kolaylaşacak, temizlik için çok büyük vakitler harcamayacaksınız.

dekorasyon

6. Musluk Lekelerine Son Verin

Musluk başları, en zor temizlenen bölümlerden biridir; ancak kolay bir yöntem mevcut. Musluk temizliğinde silme bezleri yerine naylon çorap kullanarak lekelerin kolayca çıktığına şahit olabilirsiniz.

musluk

7. Pencerelerinizi Kolayca Temizleyin

Pencere temizliği, en çok yoran ve en çok zorluk çıkaran detaylardan biridir; ama sakın ola bu zorlu lekeleri tel veya benzeri cisimlerle çıkarmaya çalışıp camların mahvolmasına neden olmayın. Bunun yerine orlonbez üzerine krem deterjan döküp lekeleri ovalayarak kolayca temizleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak temizlik suyuna bir tutam tuz ekleyip camları bu su ile silerek lekelerin kolayca çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.