Etkili Bir CV Hazırlamak İçin 6 Öneri

Kariyer alanında bu zamana kadar neler yaptığınızı özetleyen, iş başvurularında görüşmeye çağrılmanız için anahtar niteliğinde olan CV’nizi nasıl hazırlamanız gerektiğini biliyor musunuz? Yetkinlikleriniz, iş tecrübeleriniz ve bitirdiğiniz okullar yetmiyor, ön plana çıkabilmek için akılda kalıcı, etkileyici ve farklı bir CV görünümüne de sahip olmanız şart. Çünkü işveren her gün sizin gibi belki binlerce iş başvurusu ile karşı karşıyadır ve sizin mutlaka fark yaratmanız gerekir. Peki nasıl? Yazımızın devamında size yardımcı olacağını düşündüğümüz öneriler mevcut. İşte detaylar:

1. Ön Yazı Ekleyin

Ön yazı, birçok insanın gereksiz bulduğu bir detaydır; bu nedenle ön yazı ekleyen insanların fark yaratıp bir adım öne çıkması mümkündür. CV’nizin yanında etkileyiciliğinizi artırmak istiyorsanız iş ilanına uygun, nokta atışları sayılan cümleler kurarak görüşmeye çağrılma şansınızı yükseltecek bir ön yazı yazmaktan kaçınmayın. Bunu yaparken CV’nizde yer alan bilgileri ön yazınızda tekrarlamamaya dikkat edin.

2. Hobilere Yer verin

Elbette ki sadece CV üzerinde değil; hayatınızda hobilere yer verin. İşçiler tarafından çoğu zaman önemsiz gibi görünen hobiler, birçok işverenin önemsediği detaylar arasında yer alır. Bakmasını iyi bilen bir işveren, sahip olduğunuz hobilere göre farklı bir bakış açısına sahip olduğunuzu bilir ve değerlendirmesini buna göre yapar. Tabii bunu yaparken hobilerinizin boş zamanlarınızda yaptığınız; sinemaya gitmek, kitap okumak gibi faaliyetler olmadığını, bir müzik enstrümanı çalmak, fotoğraf çekmek gibi amatör işlerle uğraşmak olduğunu unutmayın.

3. Ana Başlıklara Yer Verin

CV’nizde eğitim durumu, kişisel bilgiler, referanslar gibi ana başlıklara yer verdiğinizde işverenin CV’nizi daha kolay bir şekilde okumasına yardımcı olur ve öne çıkarmak istediğiniz özelliklerinizi daha göze çarpıcı hale getirebilirsiniz.

4. Üslup ve Yazı Puntosuna Dikkat Edin

Kullandığınız üslubun, çoğu zaman karakterinizi ve eğitim düzeyinizi ele verdiğini unutmayın. Bu nedenle lakayt bir üslup yerine ciddi, net bilgi içeren aynı zamanda ideal bir seviyede samimi bir üslup sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarabilir. Aynı zamanda yazı puntosunu resmi puntolar olarak kabul edilen “Calibri” ya da “Times New Roman” puntolarından tercih edin.

5. Süslemelerden Kaçının

Daha çarpıcı bir CV olsun diye teknolojinin nimetlerinden yararlanayım derken abartmamaya dikkat edin. Aşırı süslemeler, bolca renk ve kontrasttan kaçının. CV’nizi hazırlarken programlardan faydalanın; ancak görünümün sade, temiz olmasını, iş verenin gözünün yorulmadan ulaşmak istediği bilgiye ulaşmasını sağlayın.

6. İlana Göre Şekillenin

Her iş ilanında aranan kişi hakkında mutlaka nokta atışları bulunur. Bu noktalara dikkat ederek bir CV hazırlayın. Eğer ki başvurmak istediğiniz pozisyon, yaratıcı bir pozisyon ise CV’nizin standart olmamasına özen gösterin; ancak bunu yaparken gerçeklerin dışına çıkmayın. Sizde olmayan özellikleri varmış gibi göstererek kendinizi riske atmayın. Dürüst olun, eksiklikleriniz olsa da bunları kısa sürede tamamlayabileceğinizi hissettirin ve gerisini işverene bırakın.