Etkili Bir Sunum Yapabilmenin 7 Püf Noktası

İş ve okul hayatını başarılı bir şekilde sürdürmenin önemli bir kısmını oluşturan sunum yapma becerisi hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Belki de hayatınızın geri kalanının nasıl geçeceğini belirleyecek bir sunum yapmak üzeresiniz fakat işleri iyice karıştırmaktan korkuyor, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız yazımızın devamı size yardımcı olabilir.
İş ilanlarında istenen niteliklerde belirtilecek kadar önemli olan sunum becerisini iyileştirmenin 7 etkili yoluna gelin birlikte bakalım…

  1. Yazı Tipi ve Boyutu

Sunumun etkili olabilmesi için en önemli nokta elbette ki içerisinde yer alan yazıların okunabilir olmasıdır. Yazıların daha hoş görünmesini isterken abartılı yazı tipleri seçerek ve yazı boyutunun yeterli büyüklükte olmasına dikkat etmeyerek sunumun önemli oranda değer kaybetmesine neden olabilirsiniz. Oysa herkes tarafından okunabilecek bir yazı tipi ve boyutu seçerek sunumu etkili bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

  1. Görsel Seçimi

Sunumun etkili olabilmesi için sıkıcılığı önlemeniz, içeriği daha dikkat çekici kılmanız gerekir. Bunu da en iyi şekilde, doğru görsellerle destekleyerek yapabilirsiniz. Miktarını abartmamak ve işlenen konuya birebir uygun olma şartıyla eklediğiniz görseller sayesinde etkili bir sunum yapabilirsiniz.

  1. Grafiklerle Destekleyin

Etkili bir sunum yapabilmek için işlediğiniz içerikte tamamıyla tutarlı olmanız gerekir. Anlatmaya çalıştığınız her ne ise sayısal verilerden yararlanır, grafiklerle somut hale getirirseniz dinleyicinin tam anlamıyla tatminini sağlayabilir, etkili bir sunum yapabilirsiniz.

  1. Özet İçerik Hazırlayın

Sunum yaparken asıl kilit noktanın sizde olduğunu unutmayın ve ağırlığı sunuma değil, anlatımınıza verin. Yani anlatacağınız her şeyi sunum ekranına yazıp daha sonra direkt olarak sunumdan okumak yerine, sunumda özet bilgilere yer verin ve anlatımın çoğunu aklınızdan yapın. Bu sayede dinleyenlere daha profesyonel bir tutum sergileyebilir, güven verebilirsiniz.

  1. Diksiyon ve Beden Dili

Sunum içerisindeki bilgiler ne kadar yeterli olsa da bu iki faktör olmadığında sunumun etkisiz hale geleceğinden emin olabilirsiniz. Sunum sırasında beden dilinizi iyi kullanamaz, diksiyon problemleri yaşarsanız dinleyicinin dikkatinin dağılmasına neden olur, sunum değerinin azalmasına neden olabilirsiniz.

  1. Ses Tonu

Ses tonu doğru ayarlanmamış bir kişi her ne kadar şahane şeyler anlatsa da kimsede onu dinleme isteği uyandırmaz değil mi? O halde en az sunum içeriği kadar ses tonunuza da dikkat etmenin tam zamanı! Sunum sırasında herkesin rahat bir şekilde duyabileceği bir ses tonu belirlemeyi ihmal etmeyin, isterseniz bu tonlama için sunum öncesinde kendi kendinize provalar yapın.

  1. Dış Görünüm

Anlattıklarınızın değer görebilmesi için maalesef ki öncelikle özen verdiğiniz bir dış görünüşe sahip olmanız gerekir. Bu nedenle sade ve şık bir kıyafet seçmeye özen göstermeyi unutmayın. Kişisel bakımınızı tamamlamış, temiz ve etkileyici bir görünüme sahip olun. Saç, sakal, makyaj gibi detayları abartmayın. Bu sayede sunumunuzun etkisini ve kalitesini artırın.