Ev Tarhanası Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası

Anadolu’nun bağrından kopup gelen, anne şefkâtini, baba güvenini kaşık kaşık hissettiren bir lezzettir tarhana. Tencerede kaynaması mutluluk, yaydığı mis kokusu huzur sebebidir. Birbirinden faydalı malzemeleri sayesinde hastayı ayağa kaldırır, sağlıklıya daha da güç katar. Nefis lezzeti ile tadan herkesi büyüler. Özel sofraların en güzel başlangıcıdır. Sıcacık ve samimidir, aile bireylerini bir araya toplar.

Tarhanasız bir kış olmaz, hastalıklara kolay yakalanır, savunmasız kalırız. Sofralar eksik ve yavan kalır. Madem bu kadar önemlidir tarhana, o hâlde evde onu kendi ellerimizle hazırlamak lazım. Tüm malzemelerini özenle seçip her aşamasını dikkatle tamamlamak, püf noktalarını iyi bilmek lazım.
Bilenlere bir daha hatırlatmak, bilmeyenlere öğretmek için etkili püf noktaları satırlarımızın devamında.

1. Kuruturken Dikkat Edin

Tarhana yapımında yoğurt ve çeşitli sebzeler kullanılır. Bu nedenle vitaminlerin ölmemesi, çeşitli bozulmalar yaşanmaması için kuruturken direkt olarak güneş ışınlarının altına konmaması gerekir.
Vitaminlerini kaybetmemesi, besin değerlerini ve lezzetini koruyabilmesi için tarhanayı direkt olarak güneşin altına koyup kurutmak yerine daha gölge bir yerde kurutmaya özen gösterin.

tarhana-corbasinin-yararlari

2. Kuruduğundan Emin Olun

Tarhanayı serdiğinizde sürekli olarak alt üst yapmaya dikkat edin. Görünürde kurumuş gibi olsa da tamamen kurumamış olma ihtimali ile karşılaşmanız oldukça yüksektir.
Tamamen kurumamış tarhananın saklama süresi kısalır, küf oluşumu başlar.
Tarhanada küf oluşumunu engellemek için mutlaka tam olarak kuruduktan sonra geçirmeye başlayın.

tarhana-faydalari-nelerdir

3. Yoğurt Seçimine Dikkat Edin

Tarhananın ana malzemesi yoğurttur. Bu nedenle yoğurdu çok iyi seçmek gerekir. Yoğurt seçiminizi ekşiden yana kullanabilirsiniz, ancak yoğurdun besin değerlerini kaybetmemiş olmasına dikkat edin. Bozularak ekşimiş, besin değerlerini kaybetmiş bir yoğurt ile yapacağınız tarhananın saklama ömrü kısalacak ve size herhangi bir fayda getirmeyecektir.

tarhana-corbasi-tarifi

4. Ekşi Seviyorsanız Bunu Yapın

Eğer ki ekşi lezzetlere bayılıyorsanız sadece tarhana yapımında kullanılan yoğurdun ekşi olması size yetmeyecektir. Bunun için tarhana hamurunu da 2 gün kadar bekleterek ekşimesini sağlayabilir daha lezzetli bir sonuç elde edebilirsiniz.

tarhana-corbasi

5. Ömrünü Uzatmak İçin Saklarken Dikkat

Yoğun bir emek ve özenle hazırladığınız tarhananın elbette ki uzun süre sizinle kalmasını isteyeceksiniz. Peki bunun için ne yapmalısınız? İyice kurutup geçirdiğiniz tarhanayı plastik değil cam kavanozun içerisine doldurun. Evinizin güneş almayan, serin bir bölümünde saklamaya özen gösterin. Böylece tarhananın ömrünü uzatabilir, tüm kış boyunca lezzetinden bir şey kaybetmeden keyifle tüketebilirsiniz.