Hazırsanız Başlıyoruz: Ev Temizliğini Kolaylaştıracak 10 İpucu!

Ve bir temizlik günü daha geldi çattı!

Temizlik yapmak gözünüzde mi büyüyor? Hiçbir zaman istediğiniz vakitte temizliğe başlayamıyor musunuz? Temizliğe başladıktan sonra dikkatiniz mi dağılıyor?

Merak etmeyin, basit ama işlevsel yöntemlerle ev temizliğini kolaylaştırmak mümkün. İşte ev temizliğini kolaylaştıracak 10 ipucu:

1) Yardım alın! Kız kardeşiniz varsa birbirinizin evini temizlemeye yardım edin. Birbirleriyle neredeyse aynı temizlik tekniğine sahip iki insanın birbirine yardım etmesi iş yükünü bir hayli hafifletecek!

temizlik

2) Temizlik yaparken dikkatiniz mi dağılıyor? Topu topu 1 saat sürecek temizlik 2-3 saati mi buluyor? Size önerimiz telefonunuza ya da saatinize alarm kurmanız, böylece zamanla yarışırken işinize daha kolay odaklanabileceksiniz.

3) Duşakabini ya da küveti temizlerken üstünüz başınız temizlik malzemesi mi oluyor? Üstünüzdeki kıyafetleri çıkarın, kabinin ya da küvetin içine girin ve fırçalamaya başlayın. Temizlik bitince de yorgunluğunuzu atmak için üzerine güzel bir duş alın. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız 🙂

sicak_dus

4) Evinizde kediniz ya da köpeğiniz mi var? Yerlere, koltuklara ve üzerinize yapışan tüylerden rahatsız mı oluyorsunuz? İşte size pratik bir öneri. Bulaşık eldiveninizi takın, eldiveni suyla ıslatıp elinizi tüylü bölge üzerinde gezdirin. Islak bulaşık eldiveni yüzeydeki tüm tüyleri alıp götürecek.

5) İki ya da üç katlı bir eviniz mi var? Her gün yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı eşya taşımaktan yorgun mu düşüyorsunuz?

İşte size bir ipucu: Her kata bir çamaşır sepeti koyun ve yukarı ya da aşağı indirmek istediğiniz eşyaları buraya atın, günün sonunda sepeti alıp eşyaları tek seferde taşıyın!

bulasik_makinesi

6) Evinize yatıya gelen misafir var ve etrafı toparlamak için vaktiniz mi yok? Hemen kaygılanmayın! Böyle zamanlarda ilk önce banyonuzu temizleyin; çünkü insanların tek başına kaldığı ve etrafı incelemeye fırsat bulduğu tek yer banyodur.

Pırıl pırıl bir temizlik için size minik bir sır da verelim: Migros markalı ürünler ile banyo temizliği yapmak işinizi çok kolaylaştıracak!

7) Sizde plastik yemek saklama kutularının, içerisine koyduğunuz yemek gibi kokmaya başlamasından rahatsız olup, çareyi kapları çöpe atmakta bulanlardan mısınız? Kutuları sıcak su ve iki yemek kaşığı karbonatla yıkayın. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz!

Karbonat

8) Kabul etmeliyiz ki temizlik yapmak birçoğumuzun kabusu. Temizlik yapmayı daha eğlenceli kılmak istiyorsanız temizlik sırasında en sevdiğiniz şarkıları açın ve aile bireylerinden yardım alın.

9) Temizlik yapmaya bir türlü başlayamıyorsanız evinize misafir çağırın. Bu sayede mecburen evinizi çabucak temizleyeceksiniz 🙂

temizlik

10) Pratik bir toz alma önerisi: Kullanmadığınız çorapları elinize geçirin ve evin içinde gezinmeye başlayın. Kapı ve sandalye kollarını, merdiven kolluklarının tozunu yürürken alın.