Evcil Hayvanı Olanlara 5 Kış Önerisi!

Son bir haftayı düşünün; buz kesen elleriniz, kat kat giyindiğiniz halde üşüyen bedeniniz, kızaran burnunuz, firarda olan ısınız… Şimdi bir de evcil hayvanınıza bakın; son günlerde onun bakımı ve sıcaklığı konusunda yeterli hassasiyeti gösterdiniz mi? Eğer kendinize verdiğiniz yanıt pek de tatminkâr değilse, henüz hiçbir şey için geç değil. Gelin şu ‘yanıt’ı olumlu yönde değiştirelim. Eğer bazı nedenlerden dolayı kedi ya da köpeğinize dışarıda bakmak durumundaysanız, hayvan dostunuz için bu önerilerimize bir göz atın deriz.
evcil_hayvan


1- Barınak!

Önce barınacak yer ile başlayalım. Yerden birkaç cm yüksekliğinde, su geçirmeyen, içinde hem yatabileceği hem oturabileceği kadar alanı bulunan bir barınak yapmaya ne dersiniz? Özellikle sedir malzemeler çok daha iyi korunma sağlayacaktır. Önemli nokta yerden yüksek olması çünkü asfalt bütün soğuğu çeker.

2- Donmuş Sulara Dikkat!

Dışarda olan hayvanlar, evde olanlara göre daha çok enerji harcarlar çünkü soğuk, tüm enerjilerini çeker. Hal böyle olunca daha sık acıkır, daha sık susarlar. Bu nedenle dışarı koyduğunuz suyu düzenli olarak kontrol etmeyi / değiştirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü su, kısa sürede buza dönüşebilir ve kedi / köpeğin farkında olmadan buz yutmasına sebep olabilir.

3- Minik Patileri Koruyun!

Kedi ve köpeklerin özellikle soğuk havalarda dikkatle korunması gereken bölgelerinden biri patileri, tırnakları ve kulakları. Soğuktan en çok etkilenen bu kısımların ekstra korunmaya ihtiyacı var. Bunun için patikler, yünler ve mümkünse kulaklarını koruyacak ‘bereden hallice’ kıyafetler giydirmeyi ihmal etmeyin.

4- Tuz Önlemi!

Karların erimesi için atılan tuzların köpek patilerine zarar verdiğini biliyor muydunuz? Tuzun içindeki maddeler, hassas olan patilerde tahribata neden olabiliyor. Bunu önlemek için köpeğinizi gezdirirken mutlaka koruyucu köpek patiyi takmaya dikkat edin.

5-  Davetsiz Misafire Dikkat!

Kedi ve köpeklerin en yakın kış dostu; araba motorları. Arabanızdaki davetsiz misafirlere zarar vermemek için motoru çalıştırmadan önce mutlaka kontrol edin. Malum, kış mevsimi geldi mi sokak hayvanlarının en popüler(!) mekânı araba motorları, aman dikkat!

Soğuk havadan korunması için ‘minik pati’ye birkaç öneri verdik. Sizce de sadık dostunuz bu aralar biraz daha fazla ilgiyi hak etmiyor mu? 😉