Evcil Hayvanınızı Sıcaktan Korumanın Yolları

Hayvan sahiplenenler, bir canlıya yepyeni bir hayat sunmayı hedefleyip hem kendi hem de hayvanın hayatını güzelleştirenler iyi bilir. Sahiplenilen hayvanlar, âdeta evin büyümeyen çocuğu gibidir ve onun için her konuda hep en iyisi istenir.

Malum, küresel ısınmanın da etkisiyle yaz sıcakları artık baş edilemeyecek dereceleri bulmakta. Böyle günlerde biz insanlar ne kadar bunalıyorsak hayvanların da o kadar bunaldığını unutmamamız hem sokak hayvanları hem de evcil hayvanlar için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.
Peki hayvanların da yaz aylarını biraz olsun rahat geçirebilmesi için neler yapabiliriz? İşte evcil hayvanınızı sıcaktan korumanın etkili yolları:

1. Arabada Bırakmayın

Evcil hayvanınızla birlikte çıktığınız bir yolculuk sırasında arabadan inmeniz gerekirse onu birkaç dakikalığına bile olsa arabada yalnız bırakmayın. Camları açık bıraksanız dahi duran bir arabada ısının yükselmesi çok hızlı bir şekilde olacak, bu da hayvanınızın sağlığını büyük ölçüde tehdit edecektir.

kopek

2. Her Zaman Su Bulundurun

Evcil hayvanınızın yakınında daima yeterli miktarda serin ve taze su bulundurmayı ihmal etmeyin.  Hazır konusu açılmışken; sokak hayvanları için de sokak kapınıza mutlaka su dolu bir kap koymayı unutmayın.

kopek

3. Sıcak Çarpması Belirtilerini Öğrenin

Hızlı kalp atışları, hızlı nefes alıp verme, donuk bakma, kusma gibi belirtiler görüyorsanız bunun kaynağının sıcak çarpması olabileceğini unutmayın. Böyle durumlarda acilen bir veterinere danışmayı ihmal etmeyin.

cocukvekopek

4. Islak Havlu veya Bezden Yararlanın

Hafif ıslak bezi evcil hayvanınızın bedenine sararak ya da onu hafifçe ıslatarak serinlemesini sağlayabilirsiniz. İlk önce hoşuna gitmeyebilir; ancak serinliği deneyimlediğinde size minnetkâr kalacaktır.

kedi-kopek

5. Kaldırımda Yürütmeyin

Hayvanınızı gezintiye çıkaracaksanız eğer mutlaka sabahın erken saatlerini ya da akşamın serinleyen saatlerini seçmeye özen gösterin. Gezdirirken mümkün olduğunca kaldırımlarda yürütmeyin, unutmayın onların ayakları hep çıplak ve gün boyu güneşin etkisiyle ısınan yollar onların da canını yakabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca çimen, toprak gibi zeminler üzerinde yürümesini sağlayın.

kopek

6. Denize Girin

Biz insanların kaçış noktası olan ferah denizler, hayvanlar için de harika bir alternatif olabilir. Yüzmeye gittiğinizde köpeğinizi de yanınıza almayı unutmayın; köpeğinizin keyifle yüzdüğüne şahit olarak hem kendiniz rahatlayacaksınız hem de onu rahatlatacaksınız.