Evde Ekmek Yapmanın 10 Püf Noktası

Her geçen gün organik yemeğe ulaşma fikrinin önemi artıyor. Bir şekilde sağlıklı yaşamanın formülünü bulmak için çabalıyoruz. İmkânı olan bağlara bahçelere koşup kendi yiyeceğini kendisi yetiştiriyor, kimisi güvendiği yerlerden köyde yetişmiş yiyecekler satın alıyor, bazısı da yiyeceklerinin ham maddelerini alıp evde kendisi pişiriyor. Ekmek de o besinlerden biri. Biliyorsunuz ki ekmeği epeyce seven bir milletiz, ekmek olmayan sofraların eksik kaldığına inanıyor, ekmek olmadan sofra ne kadar zengin olursa olsun midemizin bir köşesi adeta bomboş kalıyor. Bunun için yediğimiz ekmeğin sağlıklı koşullarda yapılmış olması, malzemeleri açısından besleyici olması oldukça önemli. Bunun en güvenilir yolu da elbette ki evinizde kendi ellerinizle hazırladığınız ekmeklerden geçiyor. Hiç “Aman o iş zordur şimdi.” Deyip geri çekilmeyin, şimdi sıraladığımız bu püf noktalarla siz de lezzetli ve sağlıklı ekmekler hazırlayabileceksiniz.

evde-ekmek-yapimi1

Evde Ekmek Yapmak için 6 Püf Nokta

1. Güzel Kabaran Ekmekler İçin…

Tamamıyla güzel bir ekmeğin yolu, iyi bir un seçiminden geçer. Taze ve hava almamış bir un seçmeye özen gösterirseniz sonuçlar o kadar leziz olacaktır.

evde-ekmek-yapimi2

2. Sağlıklı Bir Besin İçin…

Diyete uygun ve besleyici ekmekler için tam buğday unu, tam çavdar unu, tam kepek unu tercih etmelisiniz.

evde-ekmek-yapimi3

3. Kullanacağınız Su…

Ekmek yapımında şehir suyu değil içme suyu kullanmalısınız. Böylece ekmek, daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır.

evde-ekmek-yapimi4

4. İyi Bir Kıvam İçin…

Ekmek hamurunun iyi bir kıvam alabilmesi için tüm malzemenin birbirine iyice karışması gerekir. Maya tamamen dağılmalı, topaklanma kesinlikle olmamalıdır.

evde-ekmek-yapimi5

5. Tuz Miktarı İçin…

Tuz miktarı tamamen sizin tercihinizle şekillenebilir; ancak tuzun maya ile temas etmemesine dikkat etmeniz gerekir.

evde-ekmek-yapimi6

6. Parlak Bir Görünüm İçin…

Pişirme işleminden hemen önce hamurun üzerine bir miktar su serperek daha parlak ve renkli bir sonuç elde edebilirsiniz.

evde-ekmek-yapimi7

7. Elde ya da Makinede Yapıyorsanız

Ekmeğinizi elde yapıyorsanız önceden ısıttığınız 170 derecelik fırın güzel bir 20-25 dakikalık pişme süreci için yeterli olacaktır. Ekmeğinizi makinede yapıyorsanız kullanma kılavuzundaki talimatlara uymanız yeterli olacaktır.

evde-ekmek-yapimi8

8. Sıvı Miktarına Dikkat Edin

Ekmeğe sıvı yağ, süt, bal gibi malzemeler eklemek istiyorsanız iyi bir kıvam için su miktarını buna göre azaltmanızda fayda olacaktır.

evde-ekmek-yapimi9

9. Hamur Kontrolü

Hazırladığınız hamurun üzerine bir parmağınızla bastırın. Eğer ki parmağınızın izi tekrar yerine geliyorsa ve hatta iki katı kadar büyüyorsa pişirme işlemine kadar olan tüm aşamaları başarı ile tamamladınız demektir.

Tarçınlı Yumurtalı Ekmek Tarifi

10. Pişen Ekmek Hamur Olmasın

Pişen ekmeği fırından çıkardıktan sonra dinlenip soğumaya bırakarak ekmeğin hamurlaşmasına engel olabilirsiniz.