Ferahlık Elinizde: Evde Hazırlayabileceğiniz 5 Ağız Sulandırıcı Meşrubat

Kendini iyiden iyiye hissettiren ılık bahar günlerini ev yapımı içecek tarifleriyle karşılamak iyi olur diye düşündük. Peki ama nasıl? İşte size bizden evde yapabileceğiniz harika 5 adet meşrubat tarifi!

icecek-sogutma

Ananaslı Naneli Soda

Ananas pek çok şeyin yanına harika gidebilen bir meyve. Yeri geldiğinde pizzanın üzerinde bile oldukça lezzetli bir içerik olabilen ananas, içecek yapımında da kullanılan bir numaralı meyvelerden. Peki ama ananaslı naneli soda denilince aklınıza ne geliyor?

Öncelikle bir adet ananası alın dilimleyin, üzerini şekerle kaplayın. Ananasın şekeri çekmesini bekleyin. 24 saatten fazla beklemenize gerek yok. Vakit geçtikçe ananasların şekeri çekerek küçüldüğünü göreceksiniz ve suyu yavaş yavaş çıkacak.

Ananasın suyu çıktıktan sonra bir kapta nane ile ananası karıştırın. Yüksek sıcaklıkta kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp 30 dakika kadar dinlendirin.

İsterseniz nane yapraklarını üzerinden alın ve limon suyu ile karıştırın.

Dolaba koyup soğuttuktan sonra içeceğiniz hazır.

nane

Fesleğenli Kirazlı Soda

Özellikle sıcaklarda harika giden bu içeceğin adından korkmayın. Fesleğen ve kiraz gerçekten doğru kullanıldığında harika giden bir kombinasyon. İhtiyacınız olan şeyler iki bardak taze kiraz, bir bardak organik şeker, ½ bardak kesilmiş fesleğen ve soda.

Kirazla şekeri büyük bir kapta karıştırın. Karıştırdıktan sonra kabı kapatın ve bir gece dolapta bekletin. Ertesi gün karışımı blendera koyun, kabın altında harika bir su kalmış olmalı. Bunu da eklemeyi unutmayın. Blenderdan geçirdikten sonra isterseniz posasını atabilirsiniz. Kalan karışıma fesleğeni ekleyip bir daha blenderdan geçirin. Bittikten sonra soda ile karıştırın ve biraz beklettikten sonra için…

Sodalı Detoks İçeceği Tarifi

Portakallı Limon Şöleni

Evde içecek yapımı denilince ilk akla gelen malzemeler portakal ve limondur. Portakal ve limonun bir araya geldiği bu şölende ise ihtiyacınız olan şeyler bir yemek kaşığı portakal posası, bir yemek kaşığı limon suyu, iki yemek kaşığı krema ve bir bardak limonata.

Yapmanız gereken şeyler limonatayı soğutup bir bardağa koymak ve portakal posası ile karıştırmak. Limon suyunu ve kremayı da ekledikten sonra hemen içebilirsiniz!

portakal-suyu

Limonlu Naneli Shake

Nane ve limonun muhteşem karışımı da aynı portakal gibi güçlü bir etki yaratabiliyor. Bu karışımda yapmanız gereken şey sekiz yemek kaşığı rendelenmiş naneyi alıp bir yemek kaşığı limon ve 1 yemek kaşığı şeker ile karıştırmak.

Hepsini karıştırdıktan sonra ezin ve en son içine kırılmış buz doldurun. Azıcık da soda eklediniz mi afiyet olsun!

limon

Ev Yapımı Sangria

Daha önce Sangria içmediyseniz adından korkmayın. Evde yapması aslında gayet kolay bir meşrubat. Tek ihtiyacınız olan şey siyah üzüm, 3 yemek kaşığı şeker, ¾ bardak portakal suyu, bir adet dilimlenmiş elma ve limonata. Üzümleri kesip şekerle karıştırıp bir gün dolapta bekletin. Ertesi gün üzümleri ezerek suyunu çıkartın.

Limonata haricinde her şeyi karıştırın. Limonatayı sadece bardağa doldurup içeceğiniz zaman ekleyin.

Bahar tazeliğini ev yapımı içeceklerle karşılamak güzel olsa gerek 🙂