Evde Kurutabileceğiniz 6 Bitki

Kış mevsimine hazırlıklı girmeyi sevenler, bu içeriğimiz tam size göre! Yaz mevsiminden sevdiğiniz tüm bitkileri kış boyunca da görüp onların faydalarıyla şifa bulmak, lezzetleriyle mutlu olmak istiyor aynı zamanda biraz da tasarruflu olayım diyorsanız kurutacağınız bu bitkiler kış mevsimini şahane bir hale getirebilir. İşte evde kolayca kurutabileceğiniz birbirinden faydalı 6 bitki…

1. Nane

Taze haliyle de kuru haliyle de yemeklere çok yakışan, çayı ile bedene şifa veren, damakları şenlendirip mideleri ferahlatan nane yaprağına daima kolayca ulaşmak için bir miktar kurutup baharatlıklarınıza doldurabilirsiniz. Nane yapraklarını uygun büyüklükte bir tepsiye dizerek güneşe bile koymaya gerek duymadan rahatça kurutabilir, çorbadan omlete kadar damak tadınıza uyacak her tarif içerisinde kullanabilirsiniz.

2. Dereotu

Özellikle hamur işi yiyeceklere ve salatalara çok yakışan dereotu da evinizde kolayca kurutup kullanabileceğini bitkilerden biri! Dereotu; genellikle taze halinin kullanılmasıyla bilinse de kurutulduğunda da lezzetinden hiçbir şey kaybetmediğini bizzat deneyimlemeniz gerekiyor. Dereotunu da tıpkı nane gibi uygun büyüklükte bir tepsiye koyup ev içerisinde kolayca kurutabilir, hemen kullanabilirsiniz.

3. Domates

Malzeme olduğu her tarife muazzam bir lezzet katan nefis domatesleri de kolayca kurutabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey bir tepsi ve bolca güneş! Domatesleri 2’ye ya da 4’e böldükten sonra kabuk kısımları alta gelecek şekilde tepsiye dizin. Üzerlerine bir miktar sofralık tuz da serptikten sonra onları güneşle baş başa bırakın ve ortaya çıkacak lezzete teslim olmaya hazır olun!

4. Biber

Biberin her çeşidini sevenlerdenseniz şanslısınız; çünkü dolmalık ve acı biber gibi biber çeşitleri de evde kolaylıkla kurutulabilen bitkiler arasında yer alıyor. Biberlerin sap ve tohum kısmını çıkardıktan sonra pamuklu bir ipe dizin. Sonrasında güneşli ve rüzgârlı bir yere asıp kurutun.

5. Patlıcan

Yaz sebzelerinin en güzelinden kış boyunca da yararlanmak, leziz dolmalar yapmak istiyorsanız onu çok kolay bir şekilde evinizde kurutabilirsiniz. Sap kısımlarını kesip kabukları yarım santim kalacak şekilde iç kısmını oyun. Daha sonra pamuklu bir iğe geçirip evinizin bol güneş alan bir noktasında kolayca kurutun ve sonrasında lezzete doyun! Aynı zamanda dilimleyerek de kurutabilir daha sonra ister yemeğini ister kızartmasını yapabilirsiniz.

6. Elma ve Armut

Televizyon karşısında atıştırmalıklar tüketmeyi seviyorsanız işte size nefis ve çok sağlıklı bir öneri! Elma, armut gibi birçok meyveyi dilimledikten sonra tepsiye dizerek güneş altında kurutabilir, daha sonra keyifle tüketebilirsiniz.