Evde Yapabileceğiniz 9 Geri Dönüşüm Yöntemi

Dünyamız gittikçe kötüye gidiyor ve döngü süreci doğalın dışına çıkıyor. Dünyanın daha yaşanır hale gelmesi ise aslında tamamen bizim ellerimizde.

Birkaç kolay; ama etkili davranış ile dünya için faydalı bir şeyler yapmaya ne dersiniz? O halde, geri dönüşüm taktikleri ile başlayarak gereksiz tüketimin önüne geçip dünyayı daha yaşanır hale getirelim.

1)
 Artan Yiyecekleri Değerlendirin 
Artan yemekleri değerlendirmek, geri dönüşüm ve yaratıcılığı geliştirmek için en iyi yöntemlerden biridir. Akşamdan bir kaşık fasulye, bir kase çorba, biraz da makarna kalmışsa aklınızı çalıştırın ve yeni tarifler uydurun. İster eş ya da dostunuzla paylaşın ister kendiniz yiyin isterseniz de sokak hayvanlarını doyurun.
sebze-haslama

2)
 Eski Tişörtleri Atmayın
Giyilemeyecek hale gelen tişörtlerinizi atmak yerine farklı şekillerde değerlendirin.
·      Temizlik bezi olarak kullanmaya devam edin.
·      Koltuklarınızı süslemek için kullandığınız yastıkların üzerine dikin.
·      Birden fazla tişörtünüz varsa onları birbirine dikip battaniye haline getirin.
·      Evcil hayvanınız varsa onun için bir yatak örtüsüne dönüştürün.
tisort-katlama
3) Muz Kabuklarını Atmayın
Muz kabuklarının çok iyi bir ayakkabı parlatıcısı ve iyi bir diş beyazlatma yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Muz kabuğu ile ayakkabılarınızı silerek yenileyebilir, muz kabuğundan kestiğiniz parçaları dişlerinizin üzerinde birkaç dakika bekleterek dişlerinizin beyazlamasını sağlayabilirsiniz.
muz

4)Yumurta Kutuları ile Düzen Sağlayabilirsiniz
Yumurta kutularını istediğiniz renklerle boyadıktan sonra içerisinde küpe, yüzük gibi takılarınızı koyarak farklı bir düzen sağlayabilirsiniz.
yumurta

5)Tek Kalan Çoraplar da İşe Yarayabilir

Çamaşır makinesinde nereye gittiğini bilmediğiniz çorap tekleri size de mi tanıdık geliyor. Tek kalan çoraplarınızı değerlendirin.
Evcil hayvanınız varsa tek kalan çorapların içini elyaf, gazete gibi maddelerle doldurarak keyifli bir oyuncak yapabilirsiniz.
çoraplar

6)Pet Şişeler Hayvan Dostu
Özellikle 5 litrelik pet şişeleri ortadan ikiye kesip sokakta yaşayan hayvan dostlarımız için mama ve su kabı yapabilirsiniz.
pipetten
7) Eski Mutfak Eşyaları Yeni Saksılar
Eskiyen demlik, sürahi ya da çay fincanlarınıza toprak koyup çiçekler dikerek normalden farklı saksılara sahip olabilirsiniz.
konserve-saksi
8) Kullanılmış Yağlar Lavaboya Değil
Atık yağları lavaboya dökmek yerine şişelerde biriktirebilir, yetkili yerlere bağış yapabilirsiniz.

lavabo-gideri-acma

9) Giymediğiniz Giysileri Bağışlayın

Eski giysileri aldıktan sonra onarıp temizleyerek ihtiyaç sahiplerine dağıtan kuruluşlar ile irtibata geçin. Hem iyilik yapın hem de evinizi hafifletin.