Evde Yoğurt Yapımı ve 9 Püf Noktası

Her geçen gün organik beslenme fikri önem kazanıyor; hatta o denli kazanıyor ki etrafta organik besin bulmak oldukça zorlaşıyor ya da ulaşmanın pahası normalin çok daha fazla üzerine çıkıyor. Böylelikle insanlar, kendi yiyeceklerini dışardan satın almak yerine evde yapılan her lezzetin sağlığa olan sonsuz faydalarını da bilerek imkanlar dahilinde kendi üretmeye başlıyor. Ev yapımı reçeller, ev yapımı meyve suları, ev yapımı çorbalar ve daha niceleri. Sırada ev yapımı yoğurt var. İçerisinde bolca koruyucu madde bulunan hazır yoğurtlara karşı olan ev yoğurtlarını hazırlamak için harekete geçsek iyi olacak. Evde iyi bir yoğurt yapabilmenin püf noktalarına birlikte bakalım.

1) İyi Bir Kıvam Süt Seçiminde Gizli
Kıvamı tutmayan bir yoğurt için üzülmek istemiyorsanız seçiminiz tam yağlı sütten yana olmalı. Tam yağlı bir süt kullanarak doğru kıvamdaki yoğurdunuzun tadını çıkarabilirsiniz.
yogurt

2) Yoğurt Yapılan Mevsim Önemli
Yoğurt mayalarken eğer ki yaz mevsimindeyseniz çok sıcak havadan dolayı yoğurt kolayca sulanıp ekşiyebilir. Bu nedenle mayalama işlemi esnasında üzerini fazla örtmemelisiniz. Yoğurt mayalarken eğer ki kış mevsimindeyseniz mayalama işlemi esnasında daha fazla sarmalamalısınız.
yogurt

3) İnek Sütü Tercih Edin
Küçükbaş hayvanların sütü ile yapılan yoğurt sert olur. Bu nedenle inek gibi büyükbaş hayvanların sütünü tercih edin.
yogurt

4) Günlük Süt Tercih Edin
Mayanın iyi tutabilmesi, yoğurdun güzel kıvamda olabilmesi için paketlenmiş sütler yerine günlük sütler tercih edin.
Ev Yapımı Yoğurt
5) Ev Yoğurdu Tercih Edin
Yanlış okumadınız, güzel bir mayanın tutabilmesi için mayalanma işleminde kullanacağınız yoğurdun da ev yoğurdu olması gerekiyor.
yoğurt
6) Yoğurdun Ekşimesini Önlemek İçin…
Mayanın içine bir miktar tuz atarak yoğurdun ekşimesini geciktirebilirsiniz.
yoğurt

7) Mayalandırmayı Hızlandırmak İçin…
Mayanın içine bir miktar şeker atarsanız mayalanma sürecinin hızlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.
yoğurt
8) Tüketme Süresi
Hazırladığınız yoğurdu bir gün boyunca buzdolabında dinlendirip suyunu çekmesine izin verin. Bir gün sonra yoğurt, tam kıvamına gelecek, tüketime hazır hale gelecektir.
yoğurt
9) Bir Kase Ayırmayı Unutmayın
Yaptığınız yoğurttan bir sonraki yoğurt yapımınızdaki mayalanma süreci için bir kase ayırıp buzlukta saklayın. Böylece yoğurdunuz daha lezzetli ve organik olacaktır.