Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

En sağlıklısı ev yapımı diye düşünüyorsanız, o zaman yoğurt yapımının püf noktalarını merak ediyorsunuzdur. İşte en lezzetli yoğurt için bilmeniz gerekenler…

ev-yogurdu

1)          Öncelikle dikkat etmeniz gereken şeylerden biri lezzetli bir yoğurt yapmak için kullanacağınız sütün kalitesi. Eğer yoğurdunuzun kıvamının tutmasını istiyorsanız mutlaka tam yağlı bir süt kullanın ve kullanacağınız sütün inek sütü olmasına dikkat edin. Koyun veya keçi gibi hayvanların sütünden yapacağınız yoğurt inek sütüyle yaptığınıza kıyasla çok daha sert olacaktır.

ev-yogurdu-tarifi

2)          Tam yağlı süt tercihinizden sonra, sütle ilgili olarak bilmeniz gereken diğer şey, sütünüzün günlük olması gerektiği. Uzun ömürlü sütler kullandığınız zaman yoğurdunuzun mayası tutmayabilir. 

yogurt

3)          Mayadan bahsetmişken, yoğurt yapmak için kullanacağınızın yoğurdun da ev yapımı yoğurt olmasına özen gösterin. Böylece yapacağınız yoğurdun mayası daha kolay tutacak ve elbette ki daha sağlıklı olacaktır. 

evde-yogurt-nasil-yapilir

4)          Diğer bir nokta ise eğer kış mevsiminde yoğurt yapıyorsanız mayanızın tutması için yoğurdunuzu normalden biraz daha fazla sarmalısınız. Eğer yaz aylarında yoğurt yapıyorsanız da yoğurdunuzun üzerine çok fazla örtmemelisiniz.