Mis Gibi Koktu Buralar: Evdeki Kötü Kokuları Giderme Yöntemleri

Evinizde dolaşırken bazen burnunuza kötü kokular gelir ve ne yaparsanız yapın bu kokulardan kurtulamazsınız. Eve gelen herkesi rahatsız edebilecek bu kokuları engelleyebilmeniz için birkaç pratik ipucu bulduk. İşte evdeki kötü kokulardan kurtulma yöntemleri:

Odaya sinen kokular

Sigara dumanından ya da başka etkenlerden dolayı odanız kötü kokuyorsa odanızın ferah ve temiz kokması için koku giderici spreylerden yardım alabilirsiniz. Odanızın belli köşelerine yerleştirdiğiniz ya da kendiniz sıkarak kullandığınız koku giderici spreyler, havadaki sigara kokusunu ve diğer kötü kokuları hapsedecektir.

evdeki-kotu-koku-nasil-giderilir

Çöp kovası koku yapıyorsa

Çöp tenekesinin kokmasını istemiyorsanız koku daha hiç oluşmadan kokunun kaynağını engellemelisiniz. Meyve, sebze ve diğer yemek artıklarını her zaman bir poşetin içine döküp ağzını kapatarak çöp tenekesine atın. Birkaç günde bir çöp tenekesini çamaşır suyuyla çalkalarsanız küçük sinek ve böceklerin çöp tenekesinin etrafında dolaşmasını engelleyebilirsiniz. En temiz ve sağlıklı çözümse marketlerde satılan çöp torbalarından alıp, çöplerinizi içine döktükten sonra bağlayarak atmaktır.

evdeki-kotu-kokular

Balık kokusu

Evde balık pişirmek tüm kokunun eve yayılmasına sebep olur. Ancak basit bir yöntemle bu kokudan kurtulmak mümkün… Kaynar suya yarım limonu atın ve kaynatın. Sudan çıkan buhar evdeki kötü kokuyu giderecektir.

Boya Kokusu

Evinizi yeni boyattığınızda pencerelerinizi hep açık tutsanız bile boya kokusu uzun süre geçmek bilmez. Size bu durumda uygulayabileceğiniz pratik bir yöntem önerelim: Evinizi boyattıktan hemen sonra her odanın ortasına bir tabak içinde ufak ufak parçalanmış bayat ekmek koyun. Ertesi gün de yine odaların ortasına yere bir kase içinde kaynatılmış süt bırakın. Bu işlem sayesinde boya kokusunu belirgin biçimde azaltabilirsiniz.

ev-temizligi

Buzdolabı kokusu

Buzdolabınız kötü kokuyorsa bir tabağın içine kabartma tozu döküp buzdolabına yerleştirin. Buzdolabınız hiç olmadığı kadar güzel kokacak.

buzdolabi-temizligi

Kıyafetlerin naftalin kokması

Kıyafetleriniz naftalin kokuyorsa onları evdeki kaloriferlerin üzerine asın. Bunun sebebi ise naftalinin sıcak havada uçup gitmesidir. Bu şekilde kıyafetlerinize sinen naftalin kokusundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Mikrodalga fırın kokusu

Mikrodalgadaki kokuyu almak için bir tabağın içine su koyup içine limon sıkın. Kabı mikrodalganın içine yerleştirin. Bu yöntemle fırınınızdaki kötü kokular kaybolacak ve fırınınızın içi tertemiz olacaktır.

 mikrodalga-temizligi