Evdeki Rutubet Nasıl Engellenir?

Evimiz, bizim en değerli yaşam alanımız. Onunla gülüyor, üzülüyor, nefes alıyoruz. Ona en iyi şekilde bakmamız gerekiyor ki o da bize en iyi şekilde baksın.

dekorasyon

Evler de bizim gibi nefes alıyor, fazla eşyadan bunalıyor, bizim gibi temizlik, bizim gibi hoş görünüm istiyor. Evimize ferah bir nefes sağlayalım ki bizim de içinde yaşayacağımız sağlık dolu günlerimiz olsun. Tüm bunlar için dikkat edeceğimiz kolay noktalar bulunuyor ve bize sadece uygulaması kalıyor. 

Anti-küf Boyaları Tercih Edin

Boya-badana mevsimi gelmiş çatmıştır. Evlerimizde de bizde de tarifsiz bir sevinç! Öyle ya temizlik hissi, yenileniyor olma hissi… Boya-badana işlemleri elbette evleri yenilemeye yeter; ancak bu yeniliği daha uzun süre ve daha etkili hale getirmek tabii ki bizim elimizde. Anti-küf boyaları tercih etmek ise bunun için uygulanacak yöntemlerin en başında geliyor. Bu tercihinizin antibakteriyel özelliği ile küf ve mantar oluşumunu engelleyerek yaşam alanınızı daha sağlıklı yapabilirsiniz.

migrostvblog_evdekorasyon_v3_070617

Çamaşırları Evin İçerisinde Kurutmaya Çalışmayın

Özellikle kış aylarında evin içerisinde kurutulan çamaşır, ortamın su buharını daha çok arttırarak rutubet oluşumuna kolaylık sağlayacaktır. Çamaşır kurutmak için küçük bir balkonunuz varsa onu tercih etmek yararınıza olacaktır.

yunlu-camasirlar

Evinizin İçerisinde Gereğinden Fazla Bitki Bulundurmayın 

Bitki yetiştirmek güzel şey, özel şey. Ancak her şeyin olduğu gibi bitki yetiştirmenin de fazlası zarar malumunuz. Eğer evinizde gereğinden fazla bitki barındırırsanız, ortamın nemini yükseltecek, rutubet oluşumuna iyi bir zemin hazırlamış olacaksınız.

migrostvblog_saksicicekleri_v4_010617-2

Yaz-Kış Demeyin, Evinizi Sıkça Havalandırın

Ben üşürüm, hiç demeyin; bırakın karşılıklı açın pencerelerinizi de evinizde küçük çaplı hava akımları oluşsun. İnanın, bunun hem sizin hem de evinizin sağlığı için yararları oldukça fazla!

kis-dekorasyonu

Ağzı Açık Bir Kaba Kaya Tuzu Koyun

Tuzun üzerine 8-10 damla lavanta yağı damlatıp odalarınızın bir köşesine yerleştirin. Tuz; rutubeti alacak, lavanta güzel koku yayacaktır. İsteğe göre başka hoş kokulu yağlar da ekleyebilirsiniz.

Kedi Kumunun Emicilik Özelliği Yüksektir

Şaşırmış olabilirsiniz; ama kedi kumunun marifeti sadece o bildiğiniz ile sınırlı değil. Kedi kumu ile nemleri yok edip rutubeti evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Hem belli mi olur, kedi kumunu edinmişken eğer bir kediniz yoksa bir de kedi sahiplenirseniz tadından yenmez bizce. 

kedi-kopek

Zafer yakın! Kaya Tuzu Lambası Yakın, Rutubeti yakın!

Bu lamba; hem etrafa güzel koku yayar hem de nemi önler. Daha ne yapsın!

Portakal ve Karanfilin Mis Kokusu Tuzun gücü ile Birleşiyor!

Bütün bir portakalın üzerine karanfil saplayıp, ağzı açık bir kutunun içerisine sofra tuzu koyun.

 Tuz kutusuyla karanfilli portakalı rutubet kokusunun bulunduğu bölgeye yerleştirin ve rutubete karşı açtığınız savaşı kazandığınızı duyumsayın!

portakal

Çamaşır Suyu, rutubete de deva!

Bir sprey şişesine biraz suyla karıştırdığınız çamaşır suyunu ekleyip ilgili duvarlara sıkabilirsiniz. Çamaşır suyunun ağartıcı özelliğini unutmadan uygun yerlere uygulamanızda fayda var. Daha sonrasında rutubetli alanları toz deterjan karıştırdığınız suyla silebilirsiniz. Evinizi havalandırarak işlemi sonlandırabilir, rutubetsiz evinizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Rutubet Kokusu Muftak Araç-Gereçlerinize de Sindiyse Korkmayın!

Bir miktar kahve telvesiyle ve toz hardalı karıştırın. Hazırladığınız karışım ile tabak, tencere gibi eşyalarınızı ovalayın. Eşyalarınıza da geçen rutubet kokusuyla vedalaştınız bile!