Evin Kolay Isınması İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Detay

Soğuk kış günlerinde dışarıdan geldiğinizde sıcacık bir eve kavuşmanın huzuru öylesine değerlidir ki başka birçok duygunun önündedir. Sıcacık bir eve kavuşmak için ısıtıcılarınızı en yüksek ayara getirmek kolay peki ya faturaları ödemek? Isıtıcılarınızı en yüksek seviyeye getirin elbette; ama öncesinde dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta var. Bu püf noktaları uyguladığınızda ısıtıcınızın ayarını belki de o kadar yükseltmeniz gerekmeyecektir? İyi fikir değil mi? O halde o püf noktalarına birlikte bakıp hemen uygulamaya başlayalım da tasarruf birlikteliğinde bir sıcaklığa ulaşıp huzurumuzu katlayalım.

1. Yerden Isıtma Sistemi

Isıtma sistemlerinizin yerden olması şahane bir seçim olacaktır. Yere bastığınızda sıcacık bir zeminle temas ederek kolayca ısınabilir, mutlu olabilirsiniz.

kis-dekorasyonu

2. Sıcacık Halılar

Yerden ısıtma sisteminin maliyeti biraz pahalı olabilir; ancak çareler tükenmez. Yün içeriği fazla olan, yumuşacık ve sıcacık halılar ile kolayca ve düşük maliyetle soğuktan korunabilirsiniz.

dekorasyon

3. Kalorifer Peteklerine Özgürlük

Isıtıcınızın, kalorifer peteğinizin önünde kesinlikle koltuk, dolap gibi eşyalara yer vermemelisiniz; çünkü bu hareket ile eve yayılması gereken ısıyı eşya arkasına hapsetmiş olur bu durumdan pek de memnun kalmazsınız.

migrostvblog_evdekorasyon_v3_070617

4. Gün Işığından Yararlanın

Güneş giren eve doktor girmez, güneş giren evde mikroplar kırılır. O halde neden güneşten saklanalım değil mi? Kış mevsiminde sınırlı miktarda olacak güneş ışınlarını perdeler ardında bırakmayın. Aydınlık saatlerde güneşlikleri açıp en ince tüllerle güneşin evinize nüfuz etmesini sağlayın.

renkli-dekorasyon

5. Kalın Perdeler Kullanın

Hava erkenden kararıp güneş ışınlarına veda edildiği saatlerde kalın perde kullanımına geçin. Böylece havanın kararıp, sıcaklığın düştüğü saatlerde evinize soğuk havanın girmesini önleyebilir, evdeki sıcak havayı da kaybetmezsiniz.

ev dekorasyonu

6. Kapı ve Pencere Soğuklarına Veda

Kapı ya da pencerelerden fark etseniz de fark etmeseniz de soğuk havanın sinsice sızdığını unutmayın. Bunun için birleşim yerlerine, açma kapama yuvalarına yapışkanlı süngerler yapıştırarak soğuk havanın içeriye girmesini engelleyebilirsiniz.

küçük oda dekorasyonu

7. Kombinizi Kapatmayın

Birçok insan; gerek uzun mesai saatleri için gerek gezinmek için evini terk ederken evdeki ısıtıcıların boş ev için gereksiz çalıştığını düşünüp kapatır; ancak bu en yanlış düşüncedir. Çünkü ısıtıcılar kapatıldığında ev, içindeki tüm eşyalara kadar soğur yeniden açtığınızda ise ısınma süreci normalden daha fazla uzar. Bu nedenle evinizi terk ederken kapatmak yerine ısı derecesini bir miktar düşürerek daha kârlı çıkabilirsiniz.

ev-dekorasyonu

8. Çamaşırları Kurutma Yerine Dikkat

Kış mevsiminde çamaşırlar balkonlardan içeri alınır ve kurutmak için alternatif bölgeler aranır. Çamaşırları kalorifer petekleri üzerinde kurutmak, odanın ısısını düşürmeye neden olur. Bu nedenle çamaşır kurutmak için başka alternatifler düşünmenizde fayda vardır.

seçmece-dekorasyon-stili2

9. Kalorifer Peteklerini Kontrol Edin

Kalorifer peteklerine dokunduğunuzda alt kısım sıcak, üst kısım soğuksa radyatörlerinizdeki havayı boşaltmanız gerekiyor demektir. Tamamen ısınmayı engelleyen bu durumu, petek yanlarındaki küçük vanayı bir tornavida yardımıyla gevşeterek çözebilirsiniz.

ev-duzenleme-dekorasyon

10. Soba Temizliği

Kalorifer petekleri yerine bir doğalgaz sobasına sahipseniz ayda bir kez düzenli olarak temizleme ve bakım yaptırarak iyi bir ısınma sağlayabilirsiniz.