Evinizde Isı Tasarrufu Yapmanın Yolları

Evimizi ısıtmak ya da soğutmak için harcadığımız enerji ve paramız bizim için değerli olduğu kadar ülkemiz ve dünyamız içinde önemlidir. Binaların genelinde %25 ile %50 oranında yalıtımlı olsa da ortam ısısının dengede kalmasını sağlamaz. Tasarrufun en önemli adımı ise bulunduğumuz ortamın ısısını sabit tutmaktan geçer. Peki, evimizde ısı tasarrufu yapmak için neler yapabilir?

kis-dekorasyonu

Pencerelere Dikkat
Pencere kanatlarının doğramalarla birleştikleri yerlerin yalıtım süngeriyle kapatabilirsiniz. Duvar ile pencere ya da kapı doğramaları arasındaki sızıntı ısı kaybına neden olacağından alçı, sıva, silikon ya da macun gibi dolgu malzemeleri ile kapatarak sızıntının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca pencerelerde çift cam, panjur ya da kepenk gibi koruyucular yok ise, içten ve dıştan şeffaf naylon ile kapatarak ısı kaybı önlenebilirsiniz.

migrostvblog_evdekorasyon_v3_070617
Evde Vakit Geçirdiğiniz Alanları Belirleyin
Evinizde vakit geçirmediğiniz, kullanmadığınız misafir odası gibi odaların ısı ayarını kapatmalısınız. Böylece boşuna ısıtmış ya da soğutmuş olmazsınız. Ortam ısısını korumak için bu alanların kapıları ancak ihtiyaç olduğunda ve mümkün olduğunca kısa süre ile açık bırakılmalıdır.
küçük oda dekorasyonu

Doğalgaz iyi mi kötü mü?
Kombi kullanımında ise dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de ortam ısısını dengeli tutabilmek için oda termostatı, termostatik radyatör vanası ve program saati gibi kontrol cihazlarından yararlanılması olacaktır.  Kombi seçimi, ısıtılacak ortamın büyüklüğüne göre yapılmalı; kullanılacak ortama göre yüksek ya da düşük ısıtma kapasiteli kombiler seçilmemelidir. Ayrıca kombiyi çalıştırırken sürekli açıp kapatmak yerine düşük sıcaklıkta ve sürekli çalıştırmak sizi daha karda tutar.