Evinizi Boyarken Kaçınmanız Gereken 5 Şey

Evinizde birtakım yenilikler yapmak istiyorsanız atacağınız ilk adımlardan biri muhtemelen duvarlarınızın rengini değiştirmek olacaktır. Bu iş için işin ustalar tutulduğu gibi ev halkı kendisi de keyifle yapabilir. Eğer ki siz de kendi evini kendisi boyamayı seçenlerdenseniz şimdi sıralayacağımız önerilere dikkat etmenizde fayda var. İşte evinizi boyarken kaçınmanız gereken bazı uygulamalar…

1)   Kış Sezonunda Yapmayın

Duvarları boyamak için ideal zaman; havaların ısınmaya başladığı bahar ayları ya da yaz aylarıdır. Bu mevsimlerde yapılan boya, kısa zamanda kuruyacak sizi mağdur etmeyecektir; ancak boyama için kış sezonunu seçerseniz boyaların kuruma zamanı da sizin yerleşme zamanınız da uzayacaktır.

2)   Korumayı Unutmayın

Evinizi boyarken her ne kadar dikkatli davransanız da boya sıçrama ihtimali olacaktır ve bu durum keyfinizi kaçırabilir. İstenmeyen şeylerin yaşanmaması için boya yapacağınız bölgedeki tüm eşyaları, boya yapmadığınız diğer odalara taşımak en güvenli hareketlerden biridir; ancak böyle bir imkânınız yoksa boya yapacağınız odadaki eşyaların üzerini mutlaka bir naylon örtü ile kapatmayı unutmayın.

3)   Zımparalamadan Başlamayın

Kusursuz bir boya için işe mutlaka duvarı zımparalayıp pürüzsüz hale getirmeniz gerekir. Daha sonra mutlaka astar boyayla boyayıp iyi bir zemin hazırlamalı, duvar kuruduktan sonra asıl rengi boyamaya başlamalısınız.

4)   Büyük Fırça Kullanmak

Tavan ve duvarların geniş kısımlarını boyamak için büyük fırçalar kullanmak gerekecektir; ancak ince noktalarda da bu fırçalardan yararlanmaya çalışırsanız kusursuz bir görünümü unutmalısınız! Duvar ve tavanın birleştiği köşe ve kenarları boyamak için mutlaka ince, küçük bir fırça kullanmayı ihmal etmeyin. Böylelikle boyanın ulaşmadığı yer bırakmaz ve taşan, kabaran, kötü görünümlü noktalar edinmezsiniz.

5)   Tek Renk Kullanmayın

Modern zaman evleri artık çok enerjik, sizin de bu enerjiye bulaşmanızın tam zamanı! Eğer ki eviniz küçükse ve zor bir şekilde güneş alıyorsa açık bir renk kullanmak ideal olabilir; ancak eviniz büyükse ve yeterli miktarda güneş alıyorsa farklı, canlı ya da koyu renklerden yararlanmak hem evinize hem de ruhunuza bambaşka bir hava katacaktır.