“Eyvah, Tatile Çıkıyoruz!” Dememek İçin Yapmanız Gerekenler!

Herkes gibi sizin de tatili dört gözle beklediğinizi biliyoruz. Hele de havaların iyice ısınıp denizi hatırlattığı bu günlerde ihtiyacınız olan tek şey, tatile çıkıp dinlenmek, öyle değil mi? Ancak çocuğunuzla beraber tatile çıkma konusunda endişeleriniz var. Hele de ilk kez çıkacaksanız… Ancak endişelenmeyin! Çocuğunuzla tatile çıkmanın sandığınız kadar endişe verici olmadığını, hem sizin için hem de çocuğunuz için eğlenceli bir tatil geçirmenin kolay yollarını biliyor musunuz?

Öncelikle endişelerinizin kökeninde belirsizlik etkeninin yattığını söylemeden geçmeyelim. Her konuda olduğu gibi tatil konusunda da ne olacağını kestiremediğiniz, sizi nelerin beklediğini bilmediğiniz için endişeleriniz artmakta… Çocuğunuzun alıştığı düzeni tatilde sürdürebilecek misiniz, eğer rutinlere sıkı sıkıya bağlı kalmazsanız çocuğunuz etkilenir mi gibi sorular beyin kıvrımlarınızda dolanıp duruyor ve siz de tatilin huzuruna bir türlü odaklanamıyorsunuz. Ancak, artık bu sorulara veda etmelisiniz.  

tatil
İşte keyifli bir tatil için izlemeniz gereken adımlar:

Tatile çıkmadan önce…

Nasıl bir tatil istediğinize karar verdikten sonra tatil rotanızı belirlediniz. Ancak bu noktadaki en önemli husus rotanızın varış noktası! Yani nerede konaklayacağınız. Konaklama mekanınızı seçerken, çocuğunuzun ihtiyaçlarını nasıl gidereceğinizi, çocuğunuzu sıcaktan korumak için eğlenerek vakit geçireceğiniz kapalı bir ortam olup olmadığı, çocuklara uygun etkinliklerin yer alıp almadığı gibi hususlara özen göstermelisiniz. Konaklama mekânını da seçtikten sonra geriye tek bir şey kalıyor! Elbette tatilde ihtiyacınız olacak eşyaların detaylı bir listesini yapmak! Siz hiç yorulmayın, biz sizin için ihtiyaç listesi hazırladık!

·         En az 30 faktörlü bir güneş ürünü,

·         Çocuğunuzun sevdiği oyuncaklar

·         Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar

·         Sandalet

·         Kollukları ve can yeleği

·         Her ihtimale karşı çocuğunuzun nevresim takımı ve havluları

·         Çocuğunuzun sabunu, şampuanı, tırnak makası, diş fırçası ve diş macunu

·         Şapka, güneş gözlüğü ve pamuklu kumaştan kıyafetler

·         Pişik ve yanık kremleri

·          Sinek ve böcek ısırıklarına karşı krem

·          Tırnak makası

·          Yara bandı

·          Sargı bezi

·          Ateş ölçer

·          Kağıt havlu

·          Islak mendiller

·          Sinek kovucu aletler ve spreyler

·          Yedek mayolar

·         Doktorunuzun telefonu

 Çocuğunuzu tatil fikrine hazırlarken…

İlk olarak çocuğunuza tatilin eğlenceli olduğundan bahsetmeli, tatil planlarınızı anlatmalısınız. Tatilde rahatlayacağınızı ve ailece keyifli zaman geçireceğiniz hususunda çocuğunuzu bilgilendirmelisiniz. Ancak çocuğunuzun tatil boyunca alışkanlıklarını terk etmemesi, günlük rutinlerinden vazgeçmemesi gerektiği konusunda ikna etmelisiniz. Örneğin, çocuğunuz tatilde de her akşam yine uyumadan önce mutlaka dişlerini fırçalamayı sürdürmeli.

bllon-cocuk-converted

Tatilde iken…

Dinlenmek sizin de hakkınız… Ancak tıpkı günlük yaşamınızda olduğu gibi tatilde de çocuğunuza ihtiyacı olan ilgiyi göstermelisiniz. Beraber aktivitelere katılmalı, beraber kumdan kaleler inşa etmeli, oyunlar oynamalısınız. Çocuğunuzu yalnız başına oyun oynamaya bırakarak güneşlenmeye dalarsanız, çocuğunuz sıkılacak ve huysuzlanmaya başlayacaktır. Çünkü onun hayalini kurduğu “eğlenceli” tatil, tek başına oyunlar oynamak değildir. Bunun yanı sıra çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlamanız, yavrunuzun kişisel gelişimi için oldukça önemlidir. Tatilinizi sürdürdüğünüz çevrede bulunan diğer çocuklar ile çocuğunuzun iletişim kurmasını sağlamalı hatta aileleri ile sosyalleşerek çocuğunuza örnek olmalısınız. Bu durum sizin için de keyifli olacaktır.

cocuklar-icin-pozitif-kararlar

Tüm bunların dışında çocuğunuzun sağlığı için beslenme düzenini değiştirmemelisiniz. Tatilde besin zehirlenmeleri ve alerjileri önlemek için; açık büfede yer alan yiyecekleri tüketirken dikkatli olmalısınız. Sıcaktan kolayca etkilenen süt ürünleri eğer açıkta ise tercih etmemeli, kapalı kutulara yönelmelisiniz. Ayrıca çocuğunuz havuza ya da denize girerken can yeleğini ya da kolluklarını mutlaka takmalı ve sürekli kontrol altında tutmalısınız. Islak zeminlerde kaymaması için mutlaka kaymaz tabanlı sandaletlerini giydirmelisiniz.

Aslında eğlenceli bir tatil işte bu kadar kolay! Önemli olan tatile çıkmadan önce planlamayı doğru bir biçimde yapmak!