Farkında Olmadan Yaptığımız İlk Yardım Hataları

Yardımı severiz… Hele ki birinin ihtiyacı olmasın, hemen koşarız. Hali hazırda var olan alışkanlıklarımız faydadan çok zarar getirebilir aslında. Sizin için doğru bildiğiniz ama yanlış olan ilk yardım hatalarını araştırdık.

1- Ateşiniz yüksekken terlemeye çalışmak ve kat kat giyinmek yanlış olabilir. Çünkü vücut ısınız daha da yükselir ve 38 derecenin üzerindeki sıcaklık vücudumuz için iyi olmayabilir.

usumek

2- Epilepsi geçiren birinin ağzına bir şey sokup dilini ısırmasını engellemek ilk akla gelen şey olabilir. Ancak daha da önemlisi kafasının altına bir şey koymak, böylelikle nöbet sırasında ani hareketlerde başını çarpmasını önlemek.

epilepsi

3- Yanan bölgeye hemen krem sürmek de doğru bilinen yanlışlardan. Bunun yerine elinizi 10 – 15 dakikalığına soğuk suya daldırmanız daha faydalı olacaktır.

usumek

4- Boğazına bir şey kaçan bir insanın sırtına hızlı hızlı vurmak alışkanlığımız olsa da bu ona zarar verebilir. Bunun yerine derin nefes almasını söyleyebilir, onu sakinleştirebilirsiniz.

hastalik

5- Baygınlık geçiren birinin dilini çıkarmaya çalışmak yerine, onu yan tarafa yatırıp başını güvene alabilirsiniz.

bayginlik

Basit ama etkili yardım yöntemlerini sizin için derledik; bu bilgilere ihtiyacınızın olmamasını dileriz ama olursa diye de paylaşmak isteriz…

Sağlıklı günler! 😉