Galeta Ununun 3 Farklı Kullanım Alanı

Konduğu yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağlayan önemli bir malzemedir galeta unu. Kimi zaman ekmek içi yerine kullanılarak yemeğin kurtarıcısı olur, kimi zaman ek bir malzeme olarak yemeğin çok daha özel olmasını sağlar. Peki nerelerde, ne şekilde kullanılır? İşte detaylar…

1. Köfte Yapımında Kullanılır

Lezzetli bir köfte için kıymanın içine bayatlamış ekmek içleri koymak, büyüklerimizden öğrendiğimiz altın tavsiyelerden biridir; ancak bu yönteme lezzetli bir alternatif daha mevcut! Köfte hamurunun iyi bir kıvamda olması ve daha lezzetli sonuçlara ulaşabilmeniz için kıyma içerisine ekmek içi yerine bir miktar galeta unu ekleyebilirsiniz.

2. Kızartma Yapımında Kullanılır

Galeta unu, lezzetli ve çıtır çıtır bir kızartma için harika bir malzemedir. Bir karnabaharı ya da tavuk göğsünü galeta ununa bulayıp kızartarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Bizce denemeye değer!

3. Hamur İşlerinde Kullanılır

Galeta unu, kek ya da poğaça gibi hamur işlerinde de kullanılabilen malzemelerden biridir. Beyaz un yerine galeta unu ile yaptığınız kek ya da poğaça türü yiyecekler çok daha lezzetli ve sağlıklı olabilmektedir.

4. Kendiniz Hazırlayın

Yemeklere bu denli lezzet katıp bambaşka tarifler yaratmanıza yardımcı olan galeta ununu üstelik evde kendi ellerinizle hazırlamak mümkündür. Detaylar için tıklayın.