Gelin Saçı Seçerken Yardımcı Olacak 6 Öneri

Yıllardır hayalini kurduğunuz o gün hızla yaklaşmakta… Sevdiğiniz insanla hayatınızı birleştireceğiniz o güne ait tüm detayların kusursuz olması en büyük arzularınızdan biri.
Ev ihtiyaçlarınızı tamamladınız, düğün yeri ve zamanı belirlendi hatta belki de gelinlik seçiminiz de tamam, sırada gelinliğinizi doğru bir şekilde tamamlayacak saç şeklinize karar vermek var. Düğün hazırlıkları içerisinde bu en zor olan detaylardan birine siz de bugünlerde kafa yoruyorsanız yazımızın devamı ihtiyacınızı karşılayabilir. İşte detaylar…

 

1- Gelinliğin Yakasına Göre Saç Şekli Belirleyin

Gelinliğiniz straplez, bisiklet, kruvaze gibi her nasıl yakaya sahipse saç şeklinizin nasıl olması gerektiğine dair de size ipuçları veriyor demektir. Örneğin straplez yaka gelinlik, saç şekli seçiminde en özgür davranabileceğiniz bir modeldir. Straplez yaka gelinliğiniz varsa her çeşit topuz, açık, dalgalı ya da düz fön çekilmiş bir saç şekli kullanabilirsiniz. Tercihiniz kayık yaka bir gelinlikten yanaysa ense topuzu gibi omuz ve boynunuzu açık bırakacak zarif seçimler sizin için en doğrusu olacaktır.

2- Duvak ya da Taç Kullanımına Göre Saç Şekli Belirleyin

Gelinliğini duvak ile tamamlayan mı yoksa şöyle gösterişlisinden bir taç ile tamamlayan bir gelin mi olmak istiyorsunuz? Eğer tercihiniz taç kullanımından yanaysa saçlarınızın açık olması ve saçlarınıza doğal görünümde bir fön çekilmesi gayet doğru bir karar olabilir. Yok ben telli duvaklı bir gelin olacağım, diyorsanız toplu saç modelleri duvağınızın çok daha hoş görünmesini sağlayan bir seçim olacaktır.

3- Gelinlik Modeline Göre Saç Şekli Belirleyin

Gelinliğin içerisinde kusursuz görünebilmeniz için her şeyinizin bir bütün olması gerekir. Bu nedenle saç modeliniz ile gelinlik modelinizin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Peki bu uyum nasıl yakalanmalıdır? Öncelikle nasıl bir gelinlik istediğinize net olarak karar verin. Derin bir sırt dekoltesi olan bir gelinlik giyecekseniz bu detayı vurgulamak için saçlarınızın at kuyruğu gibi toplu modellerden yana olmasını tercih edebilirsiniz. Prenses model gibi iddialı bir gelinlik giyecekseniz saçlarınızın bu iddianın aksine balerin topuzu gibi sade olmasını tercih etmelisiniz.

3- Yüz Şekline Göre Saç Şekli Belirleyin

Gelinlik için seçtiğiniz saç şekli her ne kadar çok şık olsa da eğer yüzünüze uyum göstermiyorsa kusursuz bir sonuç almanız zorlaşacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz saç şeklinin yüzünüze uyum gösterdiğine dikkat edin. Örneğin oval bir yüz şekline sahipseniz açık ya da toplu saç modelleri size uygun demektir. Yuvarlak bir yüz şekline sahipseniz hacimli topuz, kare yüz şekline sahipseniz açık ve dalgalı modeller sizi şahane gösterecek demektir.

4- Hava Durumuna Göre Saç Şekli Belirleyin

Kış gelini mi, bahar gelini mi yoksa, yaz gelini mi olacağınıza karar vermek; saç şeklinizin de nasıl olması gerektiğine dair ipuçları sunmaktadır. Eğer bir kış gelini olacaksanız ve düğününüzü kapalı bir mekânda yapacaksanız istediğiniz saç modelini seçmekte özgür sayılabilirsiniz; ancak bir yaz gelini olacak ve açık havada aşırı nem ya da rüzgâra maruz kalacaksanız sizin için en iyi seçim, toplu bir saç modeli olacaktır. Bu sayede saç şekliniz bozulmadan ya da kabarmadan düğününüzü mutlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

5- Düğün Mekânına Göre Saç Şekli Belirleyin

Düğününüzü nasıl bir mekânda yapmak istediğiniz belliyse saç şeklinizi de mekâna uygun bir şekilde seçmek size kusursuz bir uyum yakalatacaktır. Örneğin düğününüz kumsal bir mekânda gerçekleşecek, salaş bir konsepte sahip olacaksa açık ve dalgalı saç modelleri sizi uyumlu bir gelin yapacaktır; ancak düğün kapalı ve gösterişli bir mekânda gerçekleşecekse dağınık ya da sıkı bir topuzun sizi daha doğru bir şekilde tamamlayacağına işaret ediyor demektir.