Gerçek Balı Anlamanın 7 Yöntemi

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan bal, özellikle son yıllarda sahte olanlarının üretilmesiyle tüketici için uyarı çanlarını çaldırmaya başladı. Madem durum böyle, balın iyisini ve gerçeğini anlama yöntemlerini gelin birlikte öğrenelim ki bal konusunda aldanmaya meydan vermeyelim. İşte balın gerçek olup olmadığını anlamak için 7 ipucu…

1. Su ile Karıştırın

Gerçek balın erimemesi gerekir. Bunu çözebilmek ise çok basit! Bir yemek kaşığı kadar su içerisine bir çay kaşığı kadar bal ekleyin ve gözlem yapın. Eğer ki bal erirse gerçek değildir; bal erimez ve direkt olarak dibe çökerse bal gerçek demektir.

2. Kesilmemesi Kanıtlar

Balın gerçek olup olmadığını anlamak için bir başka kaba aktarın. Aktarım sırasında balı her ne kadar yüksekten boşaltıyor olsanız da bal eğer ki kesilmiyorsa gerçektir, gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz demektir.

3. Şekerlenmelidir

Bal ve reçel gibi besinlerin şekerlenmesi hiçbirimizin hoşuna gitmez; ancak balın şekerleniyor olması gerçek olduğunun ispatlarından biridir.

4. Etiketini İnceleyin

Balın gerçek olup olmadığını gösteren en bariz detaylardan biri de elbette ki etiketin üzerinde yer alan bilgilerdir. Almak istediğiniz bal eğer paketliyse etiketindeki “içindekiler” kısmını dikkatlice inceleyin. Yer alan bilgilerde “yüksek fruktozlu mısır şurubu” ya da “glikoz” gibi maddeler yer alıyorsa bal sahte demektir ve almamanız gerekir.

5. Kibrit Kullanın

Balın gerçek olup olmadığını anlamanın en ilginç yöntemlerinden biri de kibrit çakmaya çalışmaktır. Çözümlemek istediğiniz balın içerisine bandırdığınız kibriti çakmaya çalışın. Eğer ki kibrit yanarsa iyi haber, bal gerçek demektir; kibrit yanmazsa bal sahte demektir.

6. Sirkeden Yararlanın

Maalesef çağımızın en büyük dertlerinden biri de tükettiğimiz tüm yiyeceklerde katkı maddelerinin olmasıdır. Bal içerisinde katkı maddesi olup olmadığını anlamak için kolay bir yöntem var! Su bardağının içerisine birkaç damla sirke koyup üzerine balı ekleyin. Eğer ki bal, köpürmeye başlarsa içinde katkı maddeleri var demektir ve tüketmemeniz gerekir.

7. Kaşıkla Test Edin

Gelelim çağımızın diğer önemli sorunlardan birini test etmeye! Birçok besin içerisine çoğaltmak için karıştırılan suyu bal içerisinde de görmek mümkün. Satın almak istediğiniz balın çoğalması için satıcı tarafından içerisine su ile karıştırılıp karıştırılmadığını saptamak için bal ile doldurduğunuz yemek kaşığını havada ters tutun. Eğer ki bal, su ile karıştırılmışsa bal yere dökülecektir, dökülmezse bal gerçek demektir.