Gerçek Bir Gezgin Olmanız İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey!

Yaz kapıda gibi klişe bir cümle kurmak yerine, yaz kapıyı kırdı gibi hunharca benzetmeler yapsak sanırız yeridir; zira termometreler güldür güldür gelen bir yazı işaret etmeye başladı bile. Geleneksel “Son yılların en sıcak yazı olacakmış” hurafeleri -hoş belki de gerçektir- de satırlar arasında yerini aldığına göre bizce yaz resmi olarak gelmiştir.

Efendim malumunuz yaz demek tatil demek, tatil demek gezmek demek. Hal böyle olunca, hangimiz yazları kendi tatilimizin rehberi olmayız ki? 🙂 Seyahat etmeyi seviyorsanız ve tam bir gezgin ruhunu hissediyorsanız bunları bilmek size #iyigelecek. Gerçek bir gezgin olmanız için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları araştırıp sizin için sıraladık.

1- Gittiğiniz yerin, başkalarının evi olduğunu unutmayın!

Özellikle çocuk ile geziyorsanız bu önemli bir detay aslında. Tatile çıkacağınız yer hakkında önceden çocuğunuzu bilgilendirin; insanların, kültürlerin farklılığından, gideceği yere ait yöresel şeylerden bahsedin ki gittiğinde yadırgamasın. Çünkü onun çocuk aklıyla yadırgadığı şeyler, başka insanların günlük yaşamı, evi, dünyası… İnsanlar eşittir, dünya kardeştir mesajının da hayat bulmuş hali aynı zamanda…

ev

2- Minik detaylara önem verin!

Gideceğiniz yeri zaten önceden araştırıyorsunuzdur elbette ama bizim kastımız biraz daha ‘günlük yaşam’ odaklı. Örneğin gideceğiniz ülkede bahşiş geçiyor mu, şehir içi gezilerde dikkat edilmesi gerekenler neler, şehirdeki önemli detaylar vs. gibi genel değil günlük tatilinizin bir parçası olan konuları da araştırmanızda yarar var.

manzara

3- Kültürler arası saygı!

Gideceğiniz ülkede çatal bıçak yerine el kullanılıyor olabilir ya da sokaklarda yerel kıyafetlerle gezen pek çok insana rastlayabilirsiniz. Dünya, kocaman renkleri olan bir yelpaze; dilimlerin her birine saygı duymak da insanlığın borcu…

yöre

4- Fotoğraf çekerken…

Biz sıcakkanlı insanlarızdır, bizimle fotoğraf çektirmek isteyene tek diyeceğimiz ‘güzel çek’ olur hatta… Ancak dünyanın çeşitli yerlerinde fotoğraf çekmenin izne tabi olduğunu unutmayın ve sonrasında olası bir tatsızlığı önlemek için mutlaka izin isteyin.

fotoğraf

5- Turist ile gezgin arasındaki fark!

Turist olarak gezdiğiniz her yerin fotoğrafını çekmek, bir iki başarılı filtre ile anında Instagram’da paylaşmak şahane tabi. Bunu yapmayın da demiyoruz zaten ama sadece anın tadının önemine değinmek isteriz. Fotoğraf çekerken güzellikleri sadece kameranın değil gözlerinizin de görmesini sağlayın. Kendinize ve gözlerinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin; fotoğraflar da işin somut anısı olsun…

tatil

6- Sokaklarda kaybolun!

Şaka değil 🙂 Elinizde geri dönmenizi sağlayacak bir harita elbette bulundurun ama sokaklarda serbestçe dolaşıp, kaybolmak da ayrı bir keyif. Saat mi? Ne önemi var, geç mi oldu? Olsun! Gezin, özgürce sokakların tadını çıkarın. Şehrin sizi içine almasına izin verin. Bu heyecan, size tam bir gezgin ruhunu yaşatacaktır.

sokaklar

7- İlla çok para şart değil…

Yeryüzünde hala para geçmeyen ve eğlenceli şeyler var! Okyanusa girin, dağa tırmanın, doğa yürüyüşleri yapın ve daha pek çoğu. İlla çok paralar harcayıp, her turistin yaptığı şeyleri yapmak zorunda değilsiniz. Bedava ve çok güzel olan şeyler hala var!

okyanus

Hadi gelin yazımızın finalini de bir kılavuz ile yapalım, madem gezginlikten bahsettik 🙂 Sizin için pratik bir valiz hazırlama kılavuzu hazırladık. Şimdiden iyi tatiller.