Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri

Gözlerimiz, hayatın güzelliklerini gösteren en önemli organlarımızdandır. Gözün gibi sakın, derler ya; gözler öylesine narindir ve öylesine özen bekler; ancak ne kadar özen göstersek de zamanla sağlığını kaybedebilir ve gözlük kullanmak zorunda kalabiliriz. O zaman da iyi görebilmek için gözlerimize gösterdiğimiz aynı özeni gözlüklerimize göstermemiz gerekir. 

Uzun zaman kullanılan gözlükler; kirlenmeye, sararmaya, çizilmeye başlar. Gözlük camlarını doğru yöntemlerle iyi bir şekilde temizlemeli ki etrafı çok daha rahat görelim, aynı zamanda gözlük camlarının kullanım ömrünü uzatabilelim. Peki nasıl?

Gözlük temizleme yöntemlerini, gözlük temizlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve gözlük camının temizliği hakkında birçok bilgiyi satırlarımızın devamında derledik.

İşte detaylar:

1. Sabun ile Yıkayın

Gözlük temizliğinin en garanti yollarından biri, su ve sabun ile yıkamaktır. Öncelikle ellerinizi sabun ile yıkayıp durulayın, daha sonra sabunu tekrar köpürtün ve oluşan köpük ile gözlük camını hafifçe ovun. Gözlüğün camı ve çerçevesinin her noktasına sabun ile temas edin. Daha sonra su ile iyice durulayıp kâğıt havlu ile kurulayın. Gözlük camlarınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

shutterstock_551861602

2. Mikrofiber Bez Kullanın

Gözlük camı temizliğinin en bilinen yöntemlerinden biri mikrofiber bez kullanmaktır. Gözlükçülerden kolayca bulabileceğiniz bu bezler ile gözlük camlarınızı basit bir şekilde temizlemeniz mümkündür.

gozluk-temizleme-yontemleri

3. Sprey Kullanın

Gözlük camlarının iyi ve kolay bir şekilde temizlemek için kullanacağınız yöntemlerden biri de iyi bir gözlük camı temizleme spreyi edinmektir. Gözlükçülerden kolayca bulabileceğiniz bu sprey sayesinde tüm kirlerden kurtulabilir, kusursuz bir görüş elde edebilirsiniz.

gozluk-nasil-temizlenir

4. Karbonat ve Tuzu Karıştırın

Eğer ki hazır spreyler almak istemiyorsanız evde kendi yöntemlerinizle bir gözlük temizleyicisi hazırlamak da mümkündür. Bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuzu karıştırıp macun kıvamına getirin ve gözlük camlarınıza uygulayın. Güzelce ovduktan sonra ılık su ile yıkayın ve tertemiz camlara kavuşun.

gozluk

5. Diş Macunu Kullanın

Diş macunu, dişlerimizin temizliğini korumasının yanı sıra birçok konuda da bize en büyük yardımcıdır. İşte o konulardan biri! Diş macunu sayesinde gözlük camlarını kirlerden kurtarmak mümkün. 

Gözlüğünüzü ılık su ve sabun ile yıkadıktan sonra camlarına bir miktar diş macunu sıkıp güzelce ovun. Duruladıktan sonra tertemiz camlara kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda diş macunu gözlük camındaki çiziklerden de kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

gozluk-temizleme

6. Araçlara Dikkat Edin

Gözlük camı temizlerken kullanacağınız araçlar, cama zarar vermemek açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden temizlemek için sert ya da naylon kumaş, gazete kâğıdı gibi araçlardan uzak durmanız gerektiğini asla unutmayın.