Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Detay

Yazın habercisi olan bol güneş, bol keyfin yanında birtakım önlemleri de almayı gerektirir. Doğru bir güneş gözlüğü seçimi ile hem şıklığınızı katlayabilir hem de güneşin zararlı ışınlarından gözlerinizi ve göz çevrenizi büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Peki doğru bir güneş gözlüğü seçimi nasıl olmalıdır? Güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmelidir? Soruların cevapları için gözlük satın almaya gitmeden önce sıralayacağımız maddelere dikkat etmenizde fayda var. İşte gözlük seçiminde dikkat etmeniz gerekenler:

1. Yüz Şekli En Önemlisi

Gözlük seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli detay, seçmiş olduğunuz gözlüğün yüz şeklinize uygun olup olmadığıdır. Yüz şeklinize uygun olan gözlük ile çok daha iyi bir görünüm, yüz şeklinize uygun olmayan gözlük ile çok daha kötü bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu nedenle öncelikle nasıl bir yüz şekline sahip olduğunuzu belirleyin. Kare mi? Kalp mi? Üçgen mi? Buna göre arayışınızı sınırlandırabilir, satış temsilcisinden daha rahat yardım alabilirsiniz.

gozluk

2. Çerçeve Rengine Dikkat Edin

Genel olarak giydiğiniz kıyafet renklerine ve yaz mevsimine uyum gösterecek bir renk tercihinde bulunmayı ihmal etmeyin.

gunes

3. Cam Özelliklerine Dikkat Edin

Tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün camları mutlaka kaliteli olmalı ve UV ışınlarına karşı koruyucu özelliklere sahip olmalıdır. Aksi takdirde güneşten korunmak için aldığınız gözlüğün hiçbir anlamı kalmaz hem gereksiz bir harcama yapmış olur hem de göz sağlığınızdan olursunuz.

gunes-gozlugu

4. Cam Rengine Dikkat Edin

Cam rengi önemsiz gibi görünüyor olabilir; ancak gözlüğünüzü özellikle araba kullanırken takacaksanız eğer trafik levha ve ışıklarını kolay fark edebilmek ve ayırt edebilmek için yeşil, gri, kahverengi yerine sarı ya da pembe renkli camları olan bir gözlük tercih etmelisiniz.

gunes-gozlugu-modelleri

5. Göz Numarasını İhmal Etmeyin

Normalde bir göz rahatsızlığınız varsa ve numaralı gözlük kullanıyorsanız güneş gözlüğünüzün de kesinlikle numaralı olması gerektiğini unutmamalı, siparişinizi buna göre vermelisiniz.

gunes-gozlukleri

6. Saç ve Ten Renginizle Karşılaştırın

Doğru bir güneş gözlüğü saç ve ten renginizle de uyum gösterebilen seçimlerden oluşur. Gözlük satın alırken sadece çerçeve ve cam rengine değil; bu renklerin sizin saç ve ten renginizle gösterdiği uyuma da önem vermeniz gerekir.

tatil çalışmak

7. Bilgilere Dikkat Edin

Güneş gözlüklerinin üzerinde UV ışınlarına karşı koruma sağlayıp sağlamadığını bildiren etiketlerin ve güvenliği simgeleyen CE işaretinin bulunması gerekmektedir. Bunların varlığını kontrol edip gözlük seçimini öyle tamamlamanız gerektiğini unutmayın.