Güneşte Kurutabileceğiniz 6 Yiyecek

Yaz sıcaklarından bunalan, güneşin acımasızca dik gelen ışınlarından şikâyetlenenler buraya! Size şikayetlerinizi lezzetli bir faydaya çevirecek önerimiz var.

Yaz sebzelerini ve meyvelerini çok seviyoruz, kış boyunca da keşke hep olsalar diye mi düşünüyoruz? Aman canım ondan kolay başka ne var?
Gelin güneşin şefkatli tarafını keşfedelim ve kış boyunca bize sağlık verecek nefis yiyeceklerimizi onun yardımı ile kurutalım ne dersiniz?

İşte güneş ile kurutabileceğiniz, tamamen doğal olarak tüketebileceğiniz 6 güzel besin:

1. Kayısı

Sarı sarı, minik minik, tatlı mı tatlı kayısılar; yaz kış en iyi atıştırmalık seçeneklerden biridir. Bolca vitamini ve faydası ile herkesin düzenli olarak tüketmesi gerekir.

Mevsiminde bayıla bayıla tükettiğimiz kayısılar ile aramıza mesafe koymamak neyse ki mümkün. Yıkayıp temizlediğiniz kayısıları bir bez üzerine koyup 2-3 gün güneş ile baş başa bırakın. Daha sonra çekirdeklerini çıkarın ve rengi iyice koyulaşana kadar tekrar güneşe bırakın. Rengi koyulaşıp iyice kuruyan kayısıları kış boyunca dilediğiniz zaman tüketip enerjisinden yararlanın.

kayisi-kompostosu

2. Armut

Bol sulu, tatlı tatlı armutlar kupkuruyken nasıl olur sizce? Elbette ki lezzetinden yine bir şey kaybetmez. Armut en sevdiğiniz meyveler arasında yer alıyorsa şanslısınız, çünkü o da kurutulup kış boyunca saklanabilecek meyvelerden biri. Sararmış veya olgunlaşmış armutları seçin ve güzelce yıkayın. Çekirdeklerini temizleyip kayık şeklinde dilimleyin. Bir tepsi içerisine dizip ara sıra ters düz ederek 4-5 gün kadar güneşle baş başa bırakın. Kıvamını beğendiğiniz zaman poşetlere yerleştirin ve kış boyunca tüketmeye hazır halde bırakın.

armut

3. İncir

İncirler olana kadar zor bekleriz, sonra da tadını alınca onları asla bırakmak istemeyiz. Ballı ballı içi ile bizi kendine esir eden inciri güneş altında kurutabilir, kış boyunca tüketebiliriz. Kurutulmuş incir, her ne kadar yaş incirle aynı olmasa da kendi çapında da epey lezzetlidir. İnce kabuklu, içi dolgun incirleri dilimleyip tepsiye dizin. İstediğiniz kıvama gelene kadar güneş ile baş başa bırakın. Kuruyan incirlerinizi kış boyunca ister meyve salatalarında ister tatlı çeşitlerinde isterseniz de kuru yemiş çeşitleri ile birlikte keyifle tüketin.

kuru-incir

4. Domates

Yazın habercisi mis kokulu domateslerin sulu sulu hallerini pek sever onun da kurutulabilen bir lezzet olduğunu unuturuz. Geniş bir tepsi içerisine domatesleri dilimleyip üzerine sofralık tuz serpin. Ara sıra ters düz ederek istediğiniz kıvama ulaşana kadar yaklaşık 3-4 gün güneş ile baş başa bırakın. Kuruttuğunuz domatesleri kavanozlayıp saklayabilir, salatalar içine katabilir ya da tek başına keyifle tüketebilirsiniz.

domates-dilimleme

5. Şeftali

Kavun, karpuzu sürekli yarıştırırız da şeftaliyi olayın çok dışında bırakırız. Bizce şeftali de yazın neşesini sonuna kadar taşıyan, bolca suyu ile içimizi ferahlatan nefis seçeneklerden biri. Bu güzel seçeneği kurutarak kışın da tüketmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?
Şeftalileri yıkayıp temizledikten sonra dilimleyin. İçerisinde pamuk bir bez olan tepsi içerisine dizin. 3-5 gün kadar kabukları altta kalacak şekilde dik bir pozisyonda kurutmaya bırakın. Daha sonra paketleyerek ya da kavanozlayarak kış boyunca saklayıp dilediğinizde tüketin.

Şeftalili Kek Tarifi

6. Mantar

Kırmızı ete en yakın lezzetlerden biri olan mantar oldukça besleyici seçeneklerden biridir. Sulu yemeği de şahane olur, garnitür olarak da pek yakışır. Peki kurutsak nasıl olur?  Bizce lezzetinden asla ödün vermez. Siz de onu hâlâ kurutup tüketmediyseniz artık harekete geçme zamanı.
Mantarları iyi bir şekilde yıkamadan temizleyin. Daha sonra şapel ve gövdelerini ince dilimler halinde kesin. İçerisine havlu serdiğiniz tepsi içerisine dizin. Daha sonra direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmadan havalandırmalı bir ortama yerleştirin. Ara sıra ters düz ederek istediğiniz kıvama gelinceye kadar kurumaya bırakın.