Güvelerden Kurtulmanın 6 Yolu

Kelebekleri andıran güveler, birçok evin problemleri arasında yer alır. Yiyeceklerin ya da kıyafetlerin arasını yaşam alanı olarak belirleyen güveler, oldukça can sıkıcı sebeplerdendir. Peki onlardan nasıl kurtulabiliriz? İşte güvelerden kurtulmanın 6 yolu.

1. Karanfilli Portakal

Yemek tarifine başlıyoruz gibi anlaşılmasın; karanfilli portakal sayesinde güvelerden kurtulmanın yolunu veriyoruz. Portakal kabuğunun tamamına, kabuk görünmeyene kadar karanfiller batırın. Daha sonra karanfiller batırılan portakalı güvelerle dolan dolabınıza yerleştirin. Bu yöntem sayesinde tüm güvelerden kurtulabileceksiniz.

Karanfil

2. Giriş Yerlerini Kapatın

Güveler için kökten bir çözüm sağlayın ve onların giriş yerlerini kapatın. Güveler de çoğu haşere gibi açık pencerelerden, kapı altlarından, duvardaki çatlaklardan evinize sinsice giriş yapar. Bu durumu önlemek için pencerelere sineklik takın, çatlakları silikon ile doldurun, boşluklara eczane ya da tıp kimyasalları satan dükkanlardan kolayca bulabileceğiniz borik asit tozu dökün ve güveleri uzaklaştırın.

gardirop-duzenleme

3. Havalandırın

Güveler genellikle sıcak ve nemli ortamlarda yaşamaktan hoşlanır. Onlara bu ortamı sağlamamak için özellikle dolabınızda duran kıyafetleri ya da nevresimleri sık sık havalandırın, üzerine vurarak tozlarını çıkarın ve sonrasında güneş altında bir süre bırakın. Böylece güve oluşumunu önleyebilir, olan güveleri yok edebilirsiniz.

mutfak-temizligi6

4. Kaynağını Bulun

Güveler ile mutfakta karşılaştıysanız bu sorunu kökten çözmeniz için kaynağını bulmanız şart demektir. Tüm kuru gıdaları kontrol etmeli, güve oluşumu gördüğünüz gıdaları mutlaka çöpe atmalısınız. Tabak dolaplarında güve oluşumu gördüyseniz tüm tabakları bulaşık makinesinde yıkayın. Dolap içlerini sirkeli su ve sabunlu su ile temizleyin, dolap örtülerini en az 45 derece ısıya sahip sularda 1 saat yıkayın.

mutfak-temizligi3

5. Dondurun

Güveleri yok etmenin en etkili yollarından biri de onları dondurmaktır. Kıyafet ya da gıda ürünlerini derin dondurucuda bir süre bekleterek güve ve larvalarını öldürerek onlardan kurtulabilirsiniz.

buzdolabı

6. Güzel Kokulardan Yararlanın

Güveler, temizlikten ve güzel kokulardan asla hoşlanmaz. O halde onların bu özelliklerini fırsata çevirmenin tam zamanı! Sedir ağacı, lavanta, limon, doğal sabun, defne yaprağı gibi birçok hoş kokuyu güve ihtimali olan bölgelerde her daim bulundurarak güveleri uzak tutabilirsiniz.