Güzel Hamur Açmanın 8 Püf Noktası

Her ne kadar zararlı olsa da hamur işi ile beslenmeyi seven insanlarız. Özel bir davette ya da misafirliklerde, yani elimize geçen her fırsatta güzel bir çayın yanında şöyle pofuduk poğaçalar, nefis baklavalar, çıtır börekler yuvarlamaya bayılıyoruz; ancak bunların bir de hazırlık aşaması var. Evet, hamurlarını açma kısmından bahsediyoruz. Eskilerde kayınvalidelerin gelin adaylarını seçme kriterlerinde olabilecek kadar zahmetli ve göz korkutucu görülen iyi hamur açma konusunu gelin layıkıyla yerine getirebilmek için sıralayacağımız püf noktalarını öğrenelim.

İşte daha iyi hamur açmanın ve hem konukları hem de kendimizi mutlu edebilmenin püf noktaları:

  • Eşit Davranın

Her konuda olduğu gibi iyi bir hamur açabilme konusunda da eşit davranmak son derece önemlidir. Hamur açmak için kullanacağınız merdane ya da oklava her ne ise açma işlemi sırasında hamurun her bölgesine eşit baskı uygulamaya özen gösterin. Böylece açılan hamurun bir yanı inceyken diğer yanı kalın kalmaz, eşit bir inceliğe sahip olur.

  • Pet Şişe Yardımınıza Koşabilir

Canınız bir şeyler çekti ya da habersiz bir misafiriniz geldi, acilen hamur işi bir şeyler yapmak istiyorsunuz, fakat evde ne merdane ne de oklava var. İsteğinizden vazgeçecek misiniz? Elbette hayır! Merdane ya da oklava yoksa hamur açma işlemi için içi su ile doldurulup dondurulmuş pet şişe kullanabilirsiniz. Tabii bu çok daha zahmetli olabilir; ancak hünerli ellerden kurtulamayacaktır.

  • Yardımcı Malzemelerden Yararlanın

Açacağınız hamurun malzemeleri, hamurdan ne yapmak istediğinize göre değişir. Baklava olacaksa başka, börek olacaksa başka malzemeler kullanılır; ancak size temel malzemelerden sonra bir de yardımcı malzemeler gerekebilir. Örneğin hamurdan baklava yapmak istiyorsanız un yerine buğday nişastası kullanın. Börek yapmak istiyorsanız hamurun içerisine birkaç damla limon ekleyin, böylelikle hamur daha ince açılır ve piştiğinde çok daha çıtır bir börek yiyebilirsiniz.

  • Aynı Yönü Kullanın

Hamurun her tarafının eşit olabilmesi için hep aynı yöne doğru açmaya dikkat edin. Ara sıra hamura takla attırın, şekilsiz gördüğünüz bölgelere elinizle müdahale ederek daha düzgün sonuçlanmasını sağlayın.

  • Un Serpin

Hamurun kıvamını ne kadar iyi yakalamış olursanız olun açma sırasında zorluk yaşayabilir, hamurun yapışması ile uğraşabilirsiniz. Bu durumu önlemek için hamuru açacağınız zemine ve açma sırasında hamurun üzerine bir miktar un serperek işleri kolaylaştırabilirsiniz.

  • Unu Eleyin

Hamur için kullanacağınız un ne kadar kusursuz olursa elde edeceğiniz hamur da o kadar kusursuz olacak, hamur açma işlemi o kadar kolay olacaktır. Bunun için hamur hazırlamaya başlamadan önce kullanacağınız unu eleyerek ya da kısa bir süre mikserden geçirerek unu mükemmel hale getirin.

  • Suyu Yavaşça Ekleyin

Hamuru yoğururken bir miktar su ya da süt eklemeye ihtiyacınız olacak. Bunu yaparken bir anda eklemek yerine azar azar, hamura yedire yedire eklemeye dikkat edin. Böylece hamurda kabarcıklar oluşup pütürlü olmasını önleyebilirsiniz.

  • Bekletin

Hamurun kabuklu olmasını engellemek ve daha iyi açabilmek için yoğurduktan sonra bir kap içerisine koyun. Kabın üzerini nemli bir bez ile örtüp bir süre beklemeye bırakın. Böylece hamur dinlenecek, daha iyi kabaracak ve kabuk oluşumu önlenecektir.