Halı Seçiminde Dikkat Edilecek 5 Detay

Halı, bir evin en önemli öğelerinden biridir. Hem evin ısınması konusunda oldukça faydalı olabiliyorken hem de farklı renk ve desenleri ile evin içerisinde dekoratif yönden hoş bir görünüm sağlar. Sözün özü; dekoratif ve işlevsel olan halılar öyle iyi seçilmelidir ki eve gerçekten bir karakter kazandırabilsin. Peki ya nasıl? İşte halı seçiminde dikkat edilmesi gereken 5 kural:

halilar

1. Yapımında Kullanılan İplik Çeşitlerine Dikkat Edin

Eğer ki makine halısı tercih edecekseniz kullanımında en yaygın olan iplik türleri yün, akrilik ve polyesterdir. Aralarında en kalitelisi olan ise yün ile hazırlanmış halılardır. En doğal, dayanıklı, temizliği kolay aynı zamanda maliyeti en fazla olandır. Özellikle alerji sahibi olan insanların evleri için en ideal seçim yün içerikli halılar olacaktır.

Yün halı seçimine en yakın olan diğer bir seçenek, akrilik halılardır. Yüne benzeyen, dayanıklı, kolay temizlenen, leke tutmayan, güneşten az etkilenen gibi özellikleri ile ev ortamı için ideal aynı zamanda yüne göre daha ekonomiktir.

Diğer bir seçenek, polyester ile hazırlanan halılardır. Polyester halılar, renk alternatifleri konusunda oldukça zengin, rutubete dayanıklı ve ekonomiktir. Ancak polyestere göre leke tutan özelliğinin dikkate alınması gerekir ve özellikle mutfakta tercih edilmemelidir.

hali-dekorasyon

 

2. Parçalı mı yoksa Tamamen Kaplayan Halılar mı Olacağına Karar Verin

Yazımızın girişinde bahsettiğimiz gibi halılar bir evin ısınması konusunda oldukça etkindir. Bu nedenle eğer ki zor ısınan bir eve sahipseniz ya da görsel açıdan beğenmediğiniz zemin döşemeleri mevcutsa parçalı halılar tercih etmek yerine zemini tamamen kaplayan halıları tercih etmeniz gerekir. Böylece halıların hem işlevsel hem de dekoratif yönünü aktif olarak kullanacak evinize değer katmış olacaksınız.

hali-secimi

3. Çocuklar İçin Teflon Halı Tercih Edin

Yanmaz mı bilmeyiz ama kesinlikle yapışmaz! Nasıl mı? Özel bir yöntemle üretilen teflon halılar, kir ve tozların halıya yapışmasına engel olur ve diğer halılara göre daha temiz kalabilir. Eğer ki halıyla fazlasıyla haşır neşir olan, emekleyip yerde oynayan küçük bir çocuğa sahipseniz teflon halıları tercih etmenizde fayda var.

hali-modelleri

 

4. Renk ve Desen Tercihi

İşte tam bu noktada halıların işlevsel değil dekoratif yönü başlamaktadır. Doğru bir renk ve desen seçimi ile evinizin tüm bölgelerini bambaşka bir güzellikle donatabilirsiniz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta, halının güzelliği değil; dekorasyona ne kadar uyum sağladığıdır. Eğer ki çok gösterişli bir dekora sahipseniz nötr renklerde ve minimal desenli halıları seçmek ortamı ferahlatacaktır ya da tam aksine gösterişsiz ve sade bir dekora sahipseniz bu kez halı seçimini daha renkli, hareketli ve gösterişli detaylardan yana kullanabilirsiniz.

hali-secerken

5. Odanın Büyüklüğüne Göre Tercih Edin

Küçük odalar için halı seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, halının koltukların alt kısımlarına kadar uzanmaması olacaktır; çünkü koltuğun alt kısımlarına uzanan halılar zaten küçük olan odayı daha da küçük göstermeye neden olacaktır. Görsel olarak ise daha minimal desenlere öncelik verirseniz ferah ve modern bir hava edinmiş olacaksınız.