Hamur Nasıl Mayalanır? 8 Püf Noktası

Hamur milli malzemelerimizden biri. Gerek ekmek olarak gerek bin bir çeşit hamur işi halleriyle sofralarımızı süslüyor, damaklarımıza bayram ettiriyor. Ne kadar zararlı olsa da seçimlerimizin önemli bir kısmını kaplıyor; bunun için nasıl mayalanması gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor.

İşte hamur mayalarken dikkat etmeniz gereken 8 önemli püf noktası:

1. Malzemelerin Sıcaklığına Dikkat

Hamur malzemelerinin oda sıcaklığında olması çok önemlidir. Sıvı yağ, süt gibi malzemelerin ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Malzemelerin oda sıcaklığında olması, hamurun güzel bir şekilde mayalanması için ideal olan seçimdir.

mayali-hamur-tarifi

2. Maya Eklerken…

İster kuru isterseniz de yaş maya seçin öncelikle maya içerisine 1 çay kaşığı kadar şeker ve 1 bardak kadar ılık sıvı yağ karıştırın. Ilık bir yerde 15 dakika kadar bekletin, hamurun güzel bir şekilde kabardığınızı göreceksiniz.

mayali-hamur

3. Maya ile Tuz Temas Etmemeli

Hamura tuz eklerken maya ile temas etmemesine özen gösterin.

Pizza Hamuru Tarifi

4. Malzemelerin Ölçüsü Önemli

Önerilen ölçü miktarları herkesin evindeki ile uyum gösteremeyebiliyor. Bu konudaki en garanti yöntem evde küçük bir mutfak tartısı kullanmak olacaktır. Böylece harika sonuçlara daha yakın olabilirsiniz.

Pastırmalı Ekmek Hamurları Tarifi

5. Malzeme Sırası Önemli

Nasıl olsa tüm malzemeler birbirine karışacak diye malzeme sırasını önemsememek olmaz. İyi mayalanmış bir hamur istiyorsanız malzemeleri sırasına göre eklemenizin son derece önemli olduğunu unutmamalısınız.

pizza hamuru

6. Yoğurma Miktarını Test Edin

İyi mayalanmış bir hamur elde edebilmek için yoğrulma aşamasının iyi bir şekilde tamamlanması şarttır. Bu nedenle yoğrulma miktarının yeterli olup olmadığını hamurun bir kısmını esneterek test edebilirsiniz. Eğer ki hamur esneme esnasında kopuyorsa hamurun biraz daha yoğrulması gerekiyor demektir.

Pataşu Hamuru Tarifi

7. Bekletmeyi İhmal Etmeyin

Hazırladığınız hamuru bir kaba alın ve üzerini bir tülbent ya da ıslak bir havlu ile örterek bir süre bekletin. Böylece hamur daha iyi mayalanıp daha iyi kabaracaktır.

milfoy-hamuru

8. Test Edin

Beklettikten sonra hamurun mayalanıp mayalanmadığını kolayca test edebilirsiniz. Bir çatal ya da parmağınızın ucuyla hamura hafifçe bastırın. Eğer ki iz kalıyorsa hamur iyi mayalanmamış demektir, fakat hamur eski haline kolayca dönüyorsa hamur güzelce mayalanmış demektir.