Hemen Bırakmanız Gereken 5 Zararlı Mutfak Alışkanlığı!

Kimisine artık elimiz alışmış, kimisini annemizden öyle görmüşüz. Ancak bazı alışkanlıklar var ki yarardan çok zarar getiriyor. Bugün sizler için o alışkanlıkları masaya yatırdık. Hemen bıraksanız hiç fena olmaz gibi duruyor!

1- Süngeri kullandıktan sonra kuruması için lavabonun ya da her hangi bir yerin kenarına bırakmak. Bunun yerine ufak bir sünger kabında kurumasını sağlayabilirsiniz.

mutfak-pratik-bilgiler

2- Bulaşıkları lavabonun içine koymak. Yapılan hatalardan biri. Lavabo tam bir bakteri yuvası ve dahası uzmanlara göre neredeyse klozet kadar kirli ve mikrop yuvası.

lavabo-temizligi

3- Temizlediğiniz yüzeyin üzerinden sünger ile birkaç kez geçmek. Süngeri aşağı yukarı kullanarak yüzeyi temizlerseniz, mikropların yayılmasına sebep olursunuz. Bunun yerine yüzeyi bir kez sildikten sonra süngeri yıkayın ve sonra yeniden silin.

mutfak-temizligi

4- Hasta hasta yemek yapmak. Evet kulağa ilginç geliyor olsa da hastayken vücudumuzdan saçılan ekstra bakteriler yemeğe de ulaşır. Ne kadar dezenfekte etseniz de risk taşır. Bu nedenle eğer mecbur değilseniz hastayken elinize bıçak almasanız daha iyi olur sanki.

kolay-sebze-dograma

5- Ocaktan aldığınız tencereyi olduğu gibi buzdolabına atmak. Bunun yerine küçük parçalar halinde ayırıp soğutmayı deneseniz daha iyi olur. Sıcak ve soğuk, yemeğin tadını da etkileyecektir.

buzdolabi-duzenleme