Her Gün İşe Başlamadan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey

Haftanın her günü aynı enerjiyle uyanmak, işe aynı istek ve mutlulukla gitmek zamanla zorlayıcı bir rutin haline gelebilir. Öte yandan gün boyunca kendinizi yorgun, uykulu ya da tutuk hissedebilirsiniz. Sabah nasıl uyandığınız ve güne nasıl bir başlangıç yaptığınız bu noktada oldukça önemli bir rol oynuyor. Eğer günlerinizi daha etkili bir şekilde kullanmak ve işiniz de daha üretken olmak istiyorsanız güne başlama şeklinizi değiştirmek isteyebilirsiniz…

1. Sabah alarm çaldığında 5 dakika daha ertelemek yerine her gün uyandığınız saatten 20 dakika daha önce uyanmaya çalışın. Bu alışması zor bir değişiklik olabilir ancak uyanma aşamasında kaybettiğiniz zamanı telafi edecek ve sabahları ekstra zaman yaratmış olacaksınız. Öte yandan çoğu insan sabah saatlerinde öğle ve akşam saatlerine göre daha üretkendir bu nedenle sabah saatlerinde zor işlerinizi daha kolay bir şekilde halledebilir ve günün geri kalanında kendinize zaman ayırabilirsiniz.

90'lar eşyaları tavuklu saat

2. Erken kalkarak üretken bir gün için güzel bir başlangıç yaptıktan sonra kendinize sessiz bir alan yaratın ve meditasyon yapmak için konsantre olun. Sabah meditasyonu güzel ve üretken bir gün geçirmek için oldukça önemlidir. Meditasyon sırasında kendinizi stres ve kötü düşüncelerden arındırabilir, gününüzün nasıl geçmesini istiyorsanız kafanızda o şekilde canlandırabilirsiniz. Sabah saatlerinde yapacağınız kısa fakat etkili bir meditasyonun günün devamında size oldukça yardımcı olacağını kısa zamanda siz de fark edeceksiniz.

yeni-gune-uyanmak

3. Güne sağlıklı bir başlangıç yapmak ve enerjinizi arttırmak için bir bardak ılık su alın ve içine limon damlatın. Limonlu su hem sabah uyandığınızda sindirim sisteminizi harekete geçirecek hem de güne sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.

su-icmek

4. Üretken bir gün geçirmek istiyorsanız sabah saatlerinde spor yapmayı alışkanlık haline getirmenin size büyük yardımı dokunacaktır. Sabah saatlerinde spor yapmak ilk başlarda size zorlayıcı gelebilir ancak bir kere alıştıktan sonra güne ne kadar enerjik başladığınız, zihninizin çok daha temiz olduğunuz ve kendinizi çok daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz. Üstelik uzun ve yorucu antrenmanlar yapmanız gerekmiyor. Her sabah 20 dakika ayırıp tempolu bir yürüyüş bile yapsanız hayatınızda ne kadar fark yaratacağını siz de göreceksiniz.

spor-egitmeni

5. Sabah uyanır uyanmaz size kendinizi mutlu hissettirecek, sizi çalışmak için motive edecek ve güzel hisler uyandıracak şarkılar ya da meditasyon müzikleri dinleyin. Bilinç altına direkt olarak etki eden bu müzikler sizin gün içerisinde daha etkin bir biçimde çalışmanızı ve karşınıza çıkan olaylara pozitif bir biçimde bakmanızı sağlayacaktır.