Her İşe Yarıyor: Diş Macununun 9 Farklı Kullanımı

“Diş macunu ne işe yarar?” diye sorsak muhtemelen gülerek şöyle cevap verirsiniz; “Ne işe yarayacak canım, elbette ki dişleri temizlemeye yarar!” Biz de “Doğru; ama eksik cevap!” deriz çünkü diş macununun dişleri temizlemek dışında birçok farklı alanda faydası mevcut. İşte diş macunun sizi şaşırtacak 9 farklı kullanım alanı:

1. Ayakkabıları Temizler

Spor ayakkabıların açık renkli taban kısımları, bir süre sonra kirlenerek oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Bunun çaresi ne bir ıslak mendil ile temizlemekte gizlidir ne de bir ayakkabı boyası kolaylığında… Bu durumun çözümü, sadece diş macununda gizlidir!
Kirlenen ayakkabı tabanının yan kısımlarını, diş macunu ile fırçalayarak şahane bir temizlik sağlayabilir ayakkabılarınızı ilk günkü yeniliğine kavuşturabilirsiniz.

Ayakkabı bağı

2. Telefon Çiziklerini Yok Eder

Özellikle dokunmatik telefon kullanıyorsanız ekranınızda oluşan en ufak bir çizik, görüş keyfinizi zedeleyecek demektir. Bu durumdan kurtulmak ise sadece bir sıkımlık diş macununa bakar! Telefon ekranınıza bir miktar diş macunu sıkıp hafifçe silerek ekrandaki ufak çiziklere veda edebilirsiniz.

telefon-sarji

3. Buğulanmayı Önler

Sürekli olarak gözlük kullananlar iyi bilir, gözlük buğulanması son derece sinir bozucu bir durumdur. Sıcak bir şeyler içerken, yağmurda dolaşırken oluşan tüm buğulanmalar anında keyif kaçırır. Bu durumdan da diş macunu ile kurtulmak mümkündür.
Buğu yapan gözlük camlarına bir miktar diş macunu sürüp hafifçe ovalayın. Daha sonra su ile durulayın. Böylece gözlük buğulanmalarından kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

pencere

4. Ütü Tabanını Temizler

Ütünün metal kısmında zamanla oluşan yanıklar, ütünün estetik görünümünü zedelemenin yanı sıra bir süre sonra ütüleme performansını etkiler; hatta kıyafetlere zarar vermeye başlar. Eğer ki siz de bu durumdan şikâyetçiyseniz çözümü diş macununda bulabilirsiniz. Ütünün yanmış metal kısımlarına bir miktar diş macununu sürüp hafifçe ovalayarak lekelerden kurtulabilir, ütüyü ilk günkü yeniliğine kavuşturabilirsiniz.

utu-yapmanin-puf-noktalari

5. Kaşıntıyı Giderir

Yazın korkulu rüyaları olan sivrisineklerin eseri olan kaşıntılara diş macunu sayesinde veda edebilirsiniz. Sivrisineklerin ısırdığı bölgeyi sürekli olarak kaşıyıp yara haline getirmektense diş macunu ile küçük ama etkili bir önlem alabilirsiniz.
Kaşıntıdan şikâyet ettiğiniz bölge üzerine bir miktar diş macunu sürerek kaşıntıyı yatıştırabilir, rahatlayabilirsiniz.

banyo fikirleri

6. Muslukları Temizler

Banyo ya da mutfak musluğunu acilen temizleyip hoş olmayan lekelerden kurtulmanız gerekiyor; ancak çamaşır suyunuz mu bitmiş? Eğer ki diş macununuz henüz bitmediyse panik yok; çünkü bir miktar diş macunu ile ovalanan musluklar tertemiz oluyor.

musluk-temizligi

 

7. Gümüşleri Parlatır

Eski parlaklığını kaybedip kararmaya başlayan gümüşlerin nasıl parlatılacağı, büyük bir çoğunluğun aklını kemirip duran sorulardan biridir. Bu sorunu çözecek alternatiflerden biri de diş macunudur. Gümüş ve gümüşten yapılan takıları su ile ıslattıktan sonra bir miktar diş macunu sürüp ovalayarak parlatmak mümkündür.

dişmacunu

 

8. Duvarları Temizler

Küçük çocuğunuz ressam edası ile bir ilhama bürünmüş ve tüm evin duvarlarını çizimleriyle mi süslemiş? Sakın ona kızmayın; çünkü diş macunu kadar kolay bir yöntem ile duvarlarınızı eski haline getirmek çok kolay. Bir bez yardımı ve bir miktar diş macunu ile duvarlarınızı silerek tüm çizimleri temizleyebilir, çocuğunuzla aranızı bozmadan sorunu çözebilirsiniz.

diş macunu

9. Araba Farlarını Temizler

Uzun zaman kullanılan birçok eşyada olduğu gibi araba farları da zamanla parlaklığını kaybedebilir. Farları eski parlaklığına kavuşturmak, arabanıza yeni alınmış bir görünüm kazandırmak için farları diş macunu ile temizlemekten başlayabilirsiniz.